Kanda enfeksiyon çıkması ve tedavisi

0
179

, çıkmasının sebebi ve kandaki enfeksiyonun tedavisi ile ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilir ve bilgilenebilirsiniz.

Hastalığınız ile ilgili şikayetlerinizi hekime belirtmeniz sonrasında sizden istenilen kan tahlilinde enfeksiyon çıkması vücudunuzda bazı virüslerin, mikropların barınmasından dolayı olur. Kanda çıkan mikrop birçok hastalığın habercisi olabilir.

Kandaki enfeksiyon genellikle tahlil öncesi de bazı belirtiler göstermektedir. Genellikle yüksek ateş, halsizlik, kalp atışında hızlanma ve boğaz ağrısı gibi belirtileri vardır. Rahatsızlığınızın sebebi çoğu zaman virüs kaynaklı bir hastalıktır.

Kanda enfeksiyon çıkması ve tedavisi
Kanda Enfeksiyon

Kanda çıkan enfeksiyon değerleri nasıl anlaşılır?

Kan tahlili sonucu CRP değerinin yükselmesi ya da Lökosit yani kan sayımı değerlerindeki normal dışı bulgular, kanda enfeksiyon çıkması olarak yorumlanır. Tedavisi hastalığınıza göre değişkenlik gösterir.

Vücutta enfeksiyonun en büyük belirteci kan tahlilinde çıkan CRP değerinin yükselmesidir. CRP değerinin neden yüksek çıktığı, hangi durumlarda yükseldiği ile ilgili detaylı yazımızı alttaki başlıktan inceleyebilirsiniz.

CRP hangi durumlarda yükselir?

birçok hastalığın habercisi olabilir. Basit bir boğaz enfeksiyonunda da yükselebileceği gibi, Kemik enfeksiyonu, Brusella hastalığı, Tüberküloz, cilt ve deri enfeksiyonları gibi hastalıklarda da yükselebilir.

Kanda Enfeksiyon Değerleri

Kanda enfeksiyon çıkması ve tedavisi
Kandaki Enfeksiyon Değerleri

Enfeksiyon hastalıkları uzmanının ilgileneceği yukarıdaki hastalıklar, hastanın şikayeti ve kan tahlili sonucuna göre düzenlenen antibiyotiğin kullanılması ile tedavi olacaktır.

Bazı durumlarda kan tahlili tek başına yeterli gelmeyebilir. Kandaki mikrobun belirlenmesi için ek yapılacak kan tahlilleri gerekebilir. gibi diğer bir enfeksiyon değerine daha bakılması ile enfeksiyonun türü belli edilebilir.

Kanda çıkan mikrobun basit bir boğaz enfeksiyonuna bağlı olduğu ya da vücuttan antibiyotik kullanmadan da temizlenebilecek bir mikrop olduğu durumlarda vücuttan enfeksiyonu temizlemek için ilaçsız yöntemler ile tedavi uygulanabilir.

Kanda enfeksiyon çıkması ve tedavisi
Boğaz Enfeksiyonu

Boğaz enfeksiyonlarında genellikle boğazı yumuşatmak, bitki çayı tüketmek, bol su içmek boğazınızı rahatlatabilir.

Harici enfeksiyonlarda ise, vücuttaki mikrobu hızlıca temizlemek için bol sıvı alınmalı, sarımsak tüketilmeli, C vitamini alınmalı ve el temizliğine dikkat edilmelidir.

nda kullanılan antibiyotik ya da yanlış kullanılan antibiyotik vücudunun antibiyotiklere karşı direnç göstermesine neden olacak ve ciddi bir rahatsızlıkta antibiyotik kullanmanıza rağmen etki etmesi güçleşecektir. Bu nedenle kanda çıkan mikrop değerleri hekiminiz tarafından değerlendirilip ilaç başlanmadığı müddetçe antibiyotik kullanmamalı ve verilen ilaç bitmeden bırakılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Mide Enfeksiyonu - Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Mide enfeksiyonu, Mide enfeksiyonu şikayetleri ve Mide enfeksiyonunun tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.