Kandidiyazis  nedir?

0
79

, mantar enfeksiyonun herhangi bir yerde olması halinde kullanılan genel bir kavramdır.

Etkeni sıklıkla candida albicansdır. Kandidiyazis ağızda olursa pamukçuk olarak adlandırılır. Vücudun diğer bölgelerinde de olabilir. Genital bölgede yerleşebilir, vajnal kandidiyazis olarak adlandırılır. Şiddetli kaşıntı ile kendimi gösterir. Koltuk altı, parmak araları, kasık bölgesinde de olabilir. Bebeklerde beze bağlı pişiklere neden olabilir. Ağızda olan kandidiyazis ilerleyerek özefagusa yayılır özefajit oluşturur. Yutma güçlüğü ile kendini gösterir. Bağışıklığı baskılanmış kişilerde mantar kana geçebilir. Ciddi sonuçlar oluşturan fungemiye neden olabilir. Kandida daha birçok bölgeyi tutan mantar enfeksiyonudur.

Kandida enfeksiyonu neden olur? neden olur?

Kandida mikroorganzimaları insan vücudunda normal florada bulunur.  Normal şartlarda sağlıklı insanlarda bir şikayet yapmaz. Fakat vücutta bulunan diğer bakteriler herhangi bir nedenle baskılanırsa (antibiyotik kullanımı, diyabet, gebelik durumu gibi) kandida hakim hale gelir ve enfeksiyon yapar.

Tedavi, kandidiyazın oluştugu yere ve oluşan hastalığın ciddiyetine göre farklılıklar gösterir. Ağızda oluşan pamukçuk mantara etkili gargaralar ile geçebilirken özefagusa yayılan özefajitlerde özefajitin ciddiyetine göre ağızdan veya damardan verilen antifungal ilaçlarla tedavi edilmesi gerekebilir. Fungemi durumunda damardan antifunfgal kullanımı gerekebilir. Ciltte oluşan mantar enfeksiyonlarında lokal kremler vajinal kandidiyazis te lokal kremler vajinal ovuller kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.