Kanser Hastalarında Aktif Tüberküloz

2
62

Kanser hastalıkları bir çok organda oluşabilen her biri ayrı ayrı ele alınması gereken bir konudur. (verem) hastalığı uzun yıllardır büyük bir halk sağlığı sorunu olmuştur. Geçmişte hastalığı için özel sanatoryumlar kurulmuş uzun süre tedaviler verilmiş üzerine çok uğraşılmış bir hastalıktır. hastalığı nedeni ile bir çok kayıplar verilmiştir.

Günümüzde gelişen tıp ile birlikte kanser hastalarının yaşamlarının uzaması, kanser hastaları için yeni kemoterapilerin olması, bağışıklık sistemlerinin baskılanması tüberkülozu yeniden aktif hale getirmiştir.

Kanser Hastalarında Aktif Tüberküloz

Kanser hastalığının kendisi bağışıklık sistemi üzerine olumsuz etkisi vardır. Aynı zamanda alınan kemoterapiler bağışıklık sistemini oldukça etkiler böylelikle vücutta aktif olmayan hastalıklar yeniden aktif hale gelip kanser hastalarının ikinci bir sorun ile uğraşmalarına neden olmaktadır. Tüberkülozda vücuda alındığında sağlıklı bir bireyde hastalık yapmayabilir. Vücutta latent (uykuda) olarak bekler . Bağışıklığın baskılandığı herhangi bir durumda yeniden aktif hale gelir. Tedavi hem kanser ile hem de tüberküloz hastalığının tedavisi ile uğraşılacaktır. Hasta için oldukça yorucu bir süreç olacaktır. Yapılan araştırmalarda hematolojik, baş-boyun ve akciğer kanseri olanlarda riskinin 9 kat arttığı saptanmıştır.

Kanser tedavileri esnasına yeni gelişen kötüye gidiş varsa kanserin nüks etmesinin yanı sıra tüberküloz da unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.