Kanser Hastalarında Enfeksiyon

0
97
Kanser Hastalarında Enfeksiyon
Kanser Hastalarında Enfeksiyon

hastalığı günümüzde oldukça sık rastlanan bir durum haline gelmiştir. Çevremizde sıklıkla bu rahatsızlıkla mücadele eden kişileri görebilmekteyiz. hastalarının bağışıklık sistemlerinde meydana gelen eksikliklerden dolayı enfeksiyona topluma oranla sık rastlanmaktadır. Bu nedenle hastalarında enfeksiyona karşı daha dikkatli olunmalı ve önlem alınmalıdır.

Çok çeşitli kanser hastalıkları vardır. Kanser bir çok organı tutabilmektedir. Tuttuğu organa veya tuttuğu bölgeye göre değişik belirtiler vermektedir. Kanserin tedavisi esnasında yanı kemoterapi veya radyoterapi sonrasında ilaçların da etkisiyle bağışıklık sistemi daha da fazla düşmektedir. bu gibi durumlarda daha tehlikeli ve daha sık görülebilmektedir.

Kanser Hastalarında Enfeksiyon
Kanser hastalarında enfeksiyonun belirtileri nelerdir?

Kanser hastalarında enfeksiyonun belirtileri nelerdir?

Kanser hastaları sık enfeksiyona yakalanabilmektedir. Enfeksiyonun en sık belirtisi ateştir. Ateş kanser hastalarında aldıkları kemoterapi ilaçlarına bağlı olabileceği gibi sıklıkla enfeksiyonun göstergesidir. Hastanede yatarken gelişen enfeksiyonlar hastane kökenli dirençli mikroorganizmalardan kaynaklı olabilir bu nedenle hastanede gelişen enfeksiyonlarda hastanede oluşan ateşlerde mutlaka kan kültürü alınması kan enfeksiyonu unutulmamalıdır. Bunun dışında belli bir sisteme ait bulgu verebilir. Akciğer ile ilgili bir enfeksiyon gelişmesi durumunda öksürük balgam ateş ve yan ağrısı olabilirken idrar yolları ile ilgili bir enfeksiyonda idrar yaparken yanma sık idrara çıkma idrarda koyulaşma kötü koku yan ağrısı ve ateş olabilir. Bunun gibi enfeksiyonun geliştiği bölgeye göre belirtiler değişkenlik gösterebilmektedir. Kanser hastalarında ateş olmadan da enfeksiyon gelişebileceği unutulmamalıdır. Ateşin gelişememe sebebi bağışıklık sisteminin düşüklüğü nedeni ile vücutta bulunan savunma hücrelerinin enfeksiyona karşı ateş yanıtının oluşturamamalarından kaynaklanmaktadır.

Kanser Hastalarında Enfeksiyon
Kanser hastalarında enfeksiyona ait bir belirtileri

Kanser Hastalarında Enfeksiyona Ait Bir Belirti Olduğunda Ne Yapılmalıdır?

Kanser hastalarında daha önce bahsedildiği gibi enfeksiyon sık rastlanan bir durumdur. Enfeksiyon gelişmesi durumunda kanserin türü veya enfeksiyonun türü ve şiddeti tedavi seçenekleri için önemlidir. Örneğin kanser hastaları hastanede yattıkları esnada veya kemoterapi esnasında ateş gelişmesi durumunda enfeksiyonun hastane kaynaklı olabileceği ve ciddi bir durum olabileceği unutulmamalıdır bu gibi durumlarda damardan ve uzun süreli antibiyotik gerekebilir. Basit bulgularla giden bir enfeksiyon durumunda ise eve antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Hasra enfeksiyona ait bir belirti gördüğünde mutlaka doktoruna başvurmalıdır. Hastanın hekimi tedavinin oral veya damardan olacağının kararını gerekli muayene ve tetkikler sonucu karar verir ve yatarak/ayaktan tedavi alabilir. Kanser hastası her enfeksiyon durumunda hastane yatışı gerekli değildir.

Bir önceki yazımız olan Brusella Hastalığı - Gebelik ve Brusella - Çocuklarda Brusella Hastalığı başlıklı makalemizde Brusella Kemik, Bruselloz ve düşük ve Çocuklarda Brusella hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.