Karaciğer biyopsisi nedir? – Karaciğer biyopsisi nasıl yapılır?

0
94

 biyopsisi karaciğerden küçük bir parça alınarak yapılan, karaciğer ile ilgili hastalıkların tespitinde önemli bir tanı yöntemidir.Bir çok karaciğer hastalığında tanıya yardımcı olan bir tetkiktir.

Karaciğerden belirli yöntemlerle örnek alınır. Bu örnek patoloji bölümüne gönderilerek incelenir ve sonuca göre klinisyen medikal veya cerrahi olarak tedavisini düzenler. Özellikle kronik Hepatit B ve kronik Hepatit C hastalarında karaciğerde olan etkilenmeyi görebilmek için biyopsi yapılmaktadır. Bu patoloji sonucuna göre belirli evreleri vardır ve bu inceme sonrası bir evre verilir. Bu evrelere göre hastalığın durumu hakkında hekim bilgi sahibi olur. Viral enfeksiyonlar dışında karaciğer kanseri, siroz, otoimmün hepatit hakkında bilgi sahibi olabilmek için yapılan çok değerli bir yöntemdir.

Karaciğer biyopsi yapılabilmesi için hastanın kanama probleminin olmaması gerekmektedir ve işlemden önce kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsa mutlaka kesilmelidir.

nasıl yapılır?

Karaciğer biyopsisi yapılırken deriden iğne ile doğrudan karaciğere girerek, parça alınır. Bir diğer yöntem de karın içinin gözlenmesini sağlayan laparoskop gibi aletlerle yapılır.
Bu iki yöntemden en belirgin olanı iğne ile biyopsi yapmadır. Karaciğer biyopsisi daha önceden birçok kez yapılmış bir hekim tarafından alındığında daha hızlı ve hafif atlatılır, körlemesine dalmadan doğru tespit açısından bu durum ciddi önem taşır.

Herhangi bir organı delme tehlikesi veya yanlış yerden parça alınma tehlikesine karşı günümüzde karaciğer biyopsisi ultrasonografi ile görüntülenerek yapılır. Bu şekilde iç organları delme tehlikesi ortadan kalkar.

Karaciğer biyopsisi nedir? - Karaciğer biyopsisi nasıl yapılır?

Karaciğer biyopsisi yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar

Karaciğer biyopsisi yaptıracak hastanın en az 12 saat aç olması gerekir. Hasta biyopsi için sol tarafı üzerine yatırılır ve göğüs kafesinin karaciğere yakın olan kısmına bölgesel anestezi uygulanır. Biyopsi iğnesi ile karaciğer girilir ve parça alınır.

Karaciğer biyopsisi yapılırken anestezi verilebileceğinden ve sonrasında ağrı olabileceğinden ağrı kesici alınmalı ve biyopsi sonrası 2 saat kadar katı gıdalarla beslenilmelidir.

Karaciğer biyopsisi yaptıran hasta en az 1 gün sonra banyo yapabilir.

Karaciğer biyopsisi sonrasında nadir olarak  görülebilir, böylesi bir durumda en yakın hekime başvurmalı ve antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

Karaciğer biyopsisi neden yapılır?

 • Ultrasonda normal olmayan bir görüntüden dolayı örnek doku alma amacı ile
 • Hastalığın aşamasını belirlemek için
 • Tedavinin olumlu mu olumsuz mu olduğunu anlamak için
 • Karaciğer nakli sonrası karaciğeri kontrol altında tutmak için
 • Açıklanamayan karaciğer tahlilleri
 • ve ,
 • Doğuştan bağışıklık sistemine bağlı hepatit
 • Kronik karaciğer rahatsızlıkları
 • Alkollü karaciğer rahatsızlıkları
 • Wilson rahatsızlığı
 • Karaciğer içerisindeki safra kanallarının berelenmesi

 

Bir önceki yazımız olan Besin zehirlenmesi başlıklı makalemizde Besin zehirlenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.