Karın ağrısı ve ishal neden olur?

1
64

İshal, dışkının kıvamının bozulması dışkılama sayısının artması ile karakterizdir.  Bu duruma sıklıkla eşlik eder. İshal toplumda bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir.

İshal neden olur?

İshal yapan nedenlere bakacak olursak öncelikle besin ilişkili ishaller akla gelmektedir. Dışarıdan yenilen ürünler iyi yıkanmadığında, el hijyenine dikkat edilmediğinde bulaş artar. Hastada öncelikle bulantı karın ağrısı başlar ateş eşlik edebilir. Sonrasında şikayeti başlar. Yapılan basit dışkı incelemeleri ile tanı koyulabilmektedir. Tedavi dışkı incelemesinden sonra başlanır. Besinler ile Entemeboe histolotıca denilen bir parazit bulaşabilir. Halk arasında amipli dizanteri denir. Şiddetli karın ağrısı, , ateş ile birlikte görülür. Dışkıda kan, mukus sıklıkla görülür. Tedavi erken dönemde başlamak gerekir.  Tedavi edilmediği takdirde barsak delinmeleri olabilir.

Karın ağrısı ve ishal neden olur?

İshal durumunda bir başka takip gerektiren durumda sıvı kaybıdır. Özellikle çocuklar ve yaşlılarda sıvı kaybı çok önemlidir. Sıvı kayıpları bu yaş gruplarında ölüme  neden olabilmektedir. Mutlaka bu hasta grubunda sıvı açığı yüksek  ise ağızdan alamıyorsa damardan sıvı takviyesi verilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.