Karında şişkinlik, hazımsızlık, rahatsızlık hissi neden olur?

0
95

Karında , , hissi, geğirme gastrointestinal sistem belirtileridir. Kişiden kişiye bu semptomlar değişkenlik gösterebilir. Bu şikayetler öncelikle kişinin yemek yeme alışkanlığı alakalı olabilir. Hızlı yemek yemek, yemek yerken hava yutmak, yemek yerken konuşmak bu tür şikayetlere neden olabilir.

Karında şişkinlik, hazımsızlık, rahatsızlık hissi neden olur?

Sigara içmek, gazlı içecek tüketmek, sakız çiğnemek şişkinlik hazımsızlık ve geğirmeyi  artırabilir. Kişiler özellikle toplu ortamlarda geğirmek şikayetlerinin artmasından rahatsız olabilir. Sosyal olarak sıkıntılı bir durumdur. Hazımsızlık ve şişkinlik konusunda kişiler genellikle vücudun çok gaz ürettiğini düşünmektedir. Fakat genellikle problem intestinal motilite bozukluğudur. Yani barsak sisteminin hareket bozukluğudur. Barsak motilitesini artırıcı ilaçlar faydalı olabilir. Bunun yanı şişkinlik şikayetinin aşırı gaz oluşumunda bağlı olmadığı da tam olarak dışlanmamıştır. Bu nedenle  gaz oluşumunu artıran yiyeceklerden (gazlı içecekler, süt..) uzak durulmalıdır.

Bu tür hastalıklara kalıcı çözüm bulmak genelde zordur.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.