Kemikte İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

1
598

Kemikte İltihabı, ya da kemik enfeksiyonu diye geçen bu hastalığa osteomyelit denilir. Kemik iltihabı aniden oluşabilmekte olup, uzun bir süreç içerisinde de oluşabilmektedir. Kemik iltihabı çocuklarda, kol ve bacaklardaki uzun kemiklerde ortaya çıkar, yetişkinlerde ise kalça, omurga ve ayaklarda görülmektedir. Bu tip enfeksiyonlar deriden içeri giren bakterilerin (mikrobun), kemik dokusu içine geçerek yayılması sonucu meydana gelir. Ayrıca bu bakteriler enfekte olan kemikten kan yolu ile dağılarak vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir.

Kemik İltihabının Risk Faktörleri

Kemik İltihabı, akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut kemik iltihabı, yaklaşık iki hafta içinde yeni gelişen kemik iltihabıdır, bu tür en sık çocuklarda görülmektedir ve kan yolu ile kemiğe yayıldığı bilinir. En yaygın sebebi Staphylococcus Abreus adı verilen bakteri türüdür.

Kronik kemik enfeksiyonu ise, bir yaralanma sonucu bakterilerin kemik içine doğrudan yayılmasıdır. Bu tür enfeksiyonlar yetişkinlerde daha sık görülür ve hastalığın ilerlemesi birkaç ay sürer. Bu tip enfeksiyonlarda kemiğe yeterli kan sağlanamaz ve kemik hücreleri ölmeye başlar. Birçok farklı bakteri kronik kemik iltihaplanmasına neden olabilir.

Kemik İltihabının Belirtileri

İltihaplanan bölgede ağrı, titreme ve ateş, enfekte olan bölge üzerinde kızarıklık, alandan drenaj, sinirlilik hissi ve/veya genel olarak kötü hissetme, kullanılan uzuvda tutukluk veya kullanım kaybı ve etkilenen bölgede şişkinlik (ör. Ellerin sıvı ile dolması), kemik yakınındaki açık yaradan irin akması. Akut kemik enfeksiyonu çocuklarda ateş, sinirlilik ve enerji eksikliği durumlarına yol açar.

Risk arttıran koşullar

Sigara içmek, iltihab ile mücadele etme yeteneğini düşüren hastalık ya da duruma sahip olma, çok genç ya da çok yaşlı olmak, Cerrahi müdahale, vücutta başka bir enfeksiyona ya da cilt enfeksiyonuna sahip olmak, deri yolu ile delinme ve yara oluşumu, bir kemiğe yakın yara veya deriyi yırtan kemik kırıklarına sahip olmak.

Kemik İltihabının Tedavisi

Bu tür belirti ve risklerin bulunması durumunda muhakkak uzman görüşüne başvurulması gerekmektedir. Antibiyotik kullanımı, kemik enfeksiyonu tedavisi için önem teşkil etmektedir. Enfeksiyon şiddetli ise antibiyotikler ağız yolu yerine damardan direk uygulaması önerilir. Kemik enfeksiyonu tedavisi için minimum süre 6 haftadır. Antibiyotik ile tedavi olamayan enfeksiyonlar için ameliyat önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here