Kronik Hepatit C Nedir? – Kronik Hepatit C Tedavisi

5
160

Virüsler yoluyla bulaşan hepatitler arasında kan yoluyla bulaşan virüs virüsüdür. Bu virüsün yaklaşık olarak 6 aydan daha fazla sürmesi ise hastalığına yol açar. Bu hastalık belirti açısından zayıftır. Dışarıdan görülebilen belirtileri neredeyse yoktur. Özellikle küçük çocuklarda herhangi bir belirti gözlemlenmemiştir. Yetişkinlerde ise zaman zaman ufak belirtiler görülebilmektedir. Bu belirtiler arasında halsizlik ve karın ağrıları yer almaktadır. hastalığı ciddi bir hastalıktır ve hastalığa sahip olan kişilerde karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve siroz hastalığına yakalanma riski çok yüksektir.

Bunların dışında böbrek hasarları, tükürük bezleri, göz gibi bölgelerde de sorunlar gözlenebilir. Bu sebeple erken tanı bu hastalıkta da önemli bir unsurdur. Bu kronik hepatit c virüsünün kişide olup olmadığının anlaşılması için tarama testleri yapılmaktadır. İlk yapılan tarama testinde bu virüse karşı olmuş antikor saptaması yapılır. Eğer pozitif bir sonuç alınırsa ikinci tarama testi aşamasına geçilir. Bu testte ise doğrulama yapılmaktadır. Bunların dışında kan testleri ile virüs saptanabilir.

Karaciğerde herhangi bir hasar oluşumu var mı diye kontrol edilmesi de gereklidir. Bu aşamada biyopsi istenmektedir. Tabi ki tüm bu tespit ve daha sonrasında yapılması gereken tedavi işlemleri kişinin doktoru tarafından belirlenmelidir. Bu sebeple kişiler doktora gitmeyi asla ertelememelidirler. Doktorunuz tespit aşamasından sonra gelen tedavi aşamasında durumunuzun ciddiyetine ve oluşan hasra göre bir tedavi yolu izleyecektir. Kronik hepatit c hastalarında ilaçla tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Bunun da kararını en iyi kişisel doktorunuz verecektir.

Özellikle alkol tüketimi kronik hepatit c virüsüne sahip hastaların karaciğerinde ciddi hasarlara yol açar. Bu sebeple alkol tüketimi kesinlikle yasaklanmaktadır. Ayrıca siroz riski de alkol tüketimiyle ciddi bir artış göstermektedir. Kronik hepatit c virüsüne sahip olmamak için öncelikle kişilerin kendini hepatit c virüsünden korumaları gerekmektedir. Genel olarak kan yoluyla bulaşan bu virüsten korunmak için de; damar içi ilaç kullanılmamalı ya da ekipmanların hijyenine dikkat edilmeli, sağlık çalışanları iğne batmasına karşı dikkatli olmalıdır. Ayrıca cinsel yolla da bu hastalığın bulaşma riski vardır. Cinsel ilişki yaşanacak kişilere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun dışındaysa hepatit c virüsünü taşıyan annelerin çocuklarının da bu virüse sahip olma riskleri bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hepatit C ilaçları artık ödeniyor başlıklı makalemizde Exviera, Harvoni ve Hepatit C hastalarının kullandığı ilaç hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.