Menenjit Nedir?, Menenjit Belirtileri Nelerdir?

1
49

Menenjit, beyin ve omuriliği saran çeşitli zarların (meninks) ve özellikle en içte bulunan ince zar (pia-mater) ile onun üstünde bulunan örümceksi zarın (araknoit) iltihaplanmasıdır. İltihaplanma bu iki zar arasında yer alan örümceksi zarın altında bulunan beyin-omurilik sıvısında da görülür. Örümceksi zarın altındaki beyin ve omuriliği tamamen her noktayı çevreler. Bundan dolayı beyin zarını geçen enfeksiyon etkeni, son derecesinde olan aralık boyunca yayılan bir enfeksiyonun oluşumuna sebep olur.

Ayrıca beyin boşluğu ile beyin zarı arasında birbirleri ile bağlantıların olmasından dolayı enfeksiyon beyin karıncıklarına da ulaşır. Bu ilerlemesinin sonucu olarak ise iltihap beyin zarı ile beyin-omurilik sıvısı dışında kafada bulunan sinirlerin köklerine, omurilik sinirlerine, ince zar altındaki beyin ve omurilik dokularına kadar yayılır. Ayrıca menenjit de beyin omurilik sıvısında hücre artışı meydana gelir. Bakteriler, mantarlar, virüsler ve çeşitli ilaçlar akut menenjit klinik tablosunun oluşmasına da neden olabilir.

Viral etkenler ve ilaçların neden olduğu hastalık bir tedavi gerektirmeksizin kendiliğinden iyileşir. Ancak, bakterilerin oluşturduğu menenjit grubu diğerlerine oranla daha yavaş seyreder. Daha gelişmiş tedavi yöntemlerine rağmen ölüm oranı çok yüksektir. Hastalığı erken evrede teşhis edilip tedavi edilmediği zaman bu oran daha aza indirgenmektedir. Tedavinin yapılmaması durumunda başta işitme kaybı, beyin hasarı ve bunun sonucunda ölüm ile sonuçlanmaktadır.

Menenjit Nedir?, Menenjit Belirtileri Nelerdir?

Menenjit genellikler çocuklarda görülme oranı daha yüksektir. Viral menenjitli olgularda ani baş ağrısı, düşük derecede ateş, ense sertliği ve fotofobi gibi birçok belirti görülmektedir. Bu klinik tabloya halsizlik, bitkinlik, yediği yemekten tat alamama, bulantı, kusma gibi bulgular eşlik eder. Hastalar genellikle uyanık ve uyumludur. Yaşama işlevlerinin çok zayıfladığı derin ve sürekli uyku görülebilir. Bilincin kısmen kaybolması, etrafa karşı ilgisizlik, olup bitenleri önemsememe, koma veya belirgin bilinç bulanıklığı olması halinde viral menenjit de görülmeyen belirtiler akla gelmelidir. Viral ensefalitte parankim etkilendiği için belli bir yer nörolojik bulgular ve havale geçirmeleri görülebilir.

Bakteriyel menenjitte en yaygın olarak görülen vücutta üşüme ile yükselen ateş, baş ağrısı ile birlikte bilinç dengesinde değişiklik görülebilir. Havale, bilinç kaybı, hararet artması, vücutta kızarıklık ile karakterize iltihabı reaksiyonuna bağlı olarak kas hipertonusu gelişir. Hasta başını hareket ettiremeden sırt üstü yatar. Hastalığın başlıca belirtileri bu şekilde görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.