Mide Enfeksiyonu – Belirtileri ve Tedavisi

1
94

, mide içinde virüslerin neden olduğu, ishal, bulantı ve ateş belirtileri ile kendini gösteren rahatsızlıktır. Mide enfeksiyonuna, mide gribi ismi de verilir.

Mide enfeksiyonu genellikle, mikroplu su ve gıdadan bulaşır. Bu enfeksiyon çeşidi genellikle herhangi bir ilaç gerektirmeden düzelir. Yediği besin ya da sudan mikrop kapmış birisi kaptığı mikrobun neticesinde mide enfeksiyonuna yakalanır. Bulantı, başa dönmesi ve kusma gibi belirtileri olan bu rahatsızlığın bir diğer belirtisi de ishaldir. Sulu bir şekilde ishal görülen hastanın bol sıvı alması, ishale iyi gelen besinleri tüketmesi ve istirahat etmesi gerekmektedir.

Mide enfeksiyonları bazı durumlarda alınan besinlerdeki mikrobun cinsine göre ağır geçilebilir, bu tip durumlarda serum tedavisi ile hastaya antibiyotik yazılır.

Mide enfeksiyonuna yakalanmamak için bu virüslerden korunmak gerekir. Meyve ve sebzenin bol su ile yıkanması, içme sularına dikkat edilmesi gerekir.

Mide Enfeksiyonu - Belirtileri ve Tedavisi

Mide enfeksiyonuna neden olan virüsler nelerdir?

  • Et ve süt ürünlerinde bulunan ve Stafilokok bakterileri
  • İçme sularında bulunabilen Sigella bakterisi
  • Meyve ve sebzelerde bulunabilen E. Coli bakterisi
  • Tavuklarda bulunabilen Campylobacter bakterisi

nedir?

Bol su tüketilmeli, zencefil, papatya çayı ve nane çayı içilmeli, muz, haşlanmış patates gibi ishale iyi gelen besinler tüketilmeli. Vücutta aşırı su kaybı olduğu için, kafeinli içecekler tüketilmemeli, Midenin enfeksiyon sürecindeki yıpranmasından dolayı az ve sık besin tüketilmelidir.

5-6 günü bulur ve bu sürede şikayetlerde azalma gözlenmez ise bir hekime başvurulmalı ve verilen ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyonu olan bir hasta nasıl klinik belirti gösterir? başlıklı makalemizde Enfeksiyonu olan bir hasta hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.