Öpücük Hastalığı (Enfeksiyoz Mononükleoz) nedir?

1
108

Epstein-Barr Virüsünün (EBV) nedeni olduğu genellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde görülen viral bir hastalıktır. Sık olmasa da tüm yaşlarda görülebilir.

Öpücük hastalığı bulaş yolları nelerdir?

EBV ile enfekte olan bireylerin bireylerin sekresyonları ile bulaşır. Öpüşme, gıda paylaşımı, yakın konuşma sonrası tükrük teması ile bulaşır.

Öpücük Hastalığı (Enfeksiyoz Mononükleoz) nedir?
Öpücük hastalığının belirtileri nelerdir?

Öpücük hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalığın belirtileri görülen yaşa göre değişmektedir. Çocuklarda ve genç erişkinlerde daha hafif seyrederken yetişkinlerde ciddi seyredebilir. Hastalığın klasik üçlü belirtisi vardır. EBV triadı denir. Bunlar ateş, lenf bezlerinde büyüme ve boğaz ağrısıdır. Ateş  oldukça uzayabilir. Lenf bezlerinde şişlik, genellikle boyunda bulunan lenf bezlerinde oluşur. Buna ek olarak vücudun diğer bölgelerinde koltuk altında, kasıklarda da lenf bezi şişliği olabilir.

Boğaz ağrısı, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı da hastalığa eşlik eden diğer belirtilerdir. Boğaz ağrısı ile birlikte damakta peteşiler (küçük kanamalar) görülebilir.

Hastalığın bir diğer belirtisi de dalakta büyüme (splenomegali) ‘dir. Ateş lenf bezlerinde şişlik ve dalakta büyüme olması nedeni ile bazı hematolojik kanserlerle karışabilir. Ayırıcı tanıda bu nedenle çok önemlidir. Özellikle yaşlılarda uzamış ateş nedeni araştırılırken mutlaka akılda tutulmalıdır.

Öpücük Hastalığı (Enfeksiyoz Mononükleoz) nedir?

EBV enfeksiyonu tedavi

Hastalık kendini 2-3 haftada sınırlar. Tedavisi genellikle destek tedavisidir. Hastanın ağrısı varsa ağrı kesici ateşi varsa ateş dürücüler verilebilir. Antibiyotik tedavisinin yeri yoktur

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.