Osteomiyelit belirti ve bulguları?

Osteomiyelit hastalığı bir kemik enfeksiyonudur. Osteomiyelit nadiren de olsa akut semptomlar gösterebilir.

1
187

hastalığı bir kemik enfeksiyonudur. Osteomiyelit nadiren de olsa akut semptomlar gösterebilir.

Osteomiyelit belirti ve bulguları?Uzun kemiklerin akut hematojen osteomiyeliti başlıca ergenliğine girmemiş çocuklar, yaşlılar ve damar yoluyla ilaç bağımlıları ve santral kateteri olan hastalarda gözlenir. Çocuklardaki akut hematojen osteomiyelitte sıklıkla uzun kemiklerin metafiz bölgesi tutulur. Olgular genellikle şikayetlerin başlamasından birkaç gün sonra veya bir hafta sonra başvururlar. Enfeksiyon ve eflamasyonun lokal bulgularına ek olarak hastalar ateş, irritablitie*, letarji** gibi sistemik hastalık bulguları da gösterirler. Tipik klinik bulgular etkilenen kemik çevresinde hassasiyet ve komşu eklemde hareket kısıtlılığı olmasıdır.

Osteomiyelitin (kemik iltihaplanması) subakut ve kronik formu genelde yetişkin hastalarda olur. Septomlar sıklıkla siliktir. Bu tür kemik enfeksiyonları açık bir yaraya ikincil olarak gelişir. Sıklıkla da kemik ve çevresindeki yumuşak dokunun açık yaralanması sonucu meydana gelir. Lokal kemik ağırıs, etkilenen alan çevresinde eritem ve drenaj olabilir. Sistemik semptom ve bulgular yoktur. Subakut ve kronik osteomiyelitte başlıca bulgular; drene olan bir sinüs varlığı, deformite, insitabilite ve bozulmuş lokal bulgularıdır.

Osteomiyelitin (kemik iltihaplanması) en önemli bulgularından birisi kemiklerdeki kızarlıklık, ağrı ve bölgedeki işlev kaybıdır.


İrritablitie : Hafif uyarılara karşı şiddetli cevap verme yeteneği.
Letarji : Patalojik uyku durumu.
Subakut : Seyir ve şiddet bakımından akut ve kronik arası nitelik gösteren; akut devreyi geçirmiş fakat kronik nitelik kazanmamış hastalık veya yangı. Hastalığın süresi 2-4 haftadır.

Bir önceki yazımız olan Osteomiyelit nedir? başlıklı makalemizde Osteomiyelit, Osteomiyelit çeşitleri ve Osteomiyelit nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.