Osteomiyelit (Kemik Enfeksiyonu) Tedavisi

0
400

Osteomiyelit () tedavisi güç bir hastalıktır. Tanı konduğunda hastalığın ne kadar süredir olduğu son derece önemlidir. Osteomiyelit hastalığı kronik veya akut olabilir, Hastalığın ne kadar süredir görüldüğü, akut veya kronik osteomiyelit ayrımını yapma adına önemlidir. Osteomiyelit tedavisinde antibiyotik kullanımı gereklidir. Bunun yanısıra antibiyotik tedavisine  ek olarak, cerrahi tedavi altta yatan hastalıkların (diyabet gibi) tedavisi gerekmektedir.

Osteomiyeitte antibiyotik seçimi önemlidir. Osteomiyelit tedavisinde öncelikle hastalığa hangi mikroorganizmaların sebep olduğunu bilerek seçim yapmak gerekmektedir. Aynı zamanda antibiyotiklerin kemik dokuya geçişleri oldukça zordur. Antibiyotik seçiminde kemik dokuya geçişi iyi olan antibiyotik seçimi yapmakta önemlidir. Antibiyotiğin veriliş yolu da kemik dokunun tedavi zorluğu ve antibiyotiğin etkin düzeye ulaşabilmesi nedeni ile antibiyotik veriliş yolu da önemlidir. Paranteral antibiyotik kullanımı gerekmektedir.

Osteomiyelit (Kemik Enfeksiyonu) Tedavisi
Osteomiyelit (Kemik Enfeksiyonu) Tedavisi

Osteomiyelitte antibiyotiğin kullanım süresi uzundur. Hastalar açısından zor bir süreçtir. Osteomiyelit hastalığının tedavi süresi halen tartışılan bir diğer konudur. Akut osteomiyelitte 4 haftalık paranteral tedavi yapılır. Paranteral tedavi sonrası oral olarak tedaviyi 6 haftaya tamamlamak gerekir. Bazı durumlarda hekim antibiyotik süresini hastanın klinik durumuna göre uzatabilir. Paranteral tedavi süresi 3 haftaya indirilip, tedaviye oral olarak devam edilerek 6 haftaya tamamlamak uygun olabilir. Akut osteomiyelitte bulgular geriledikten sonra tedaviye devam edilmesi ve eritrosit sedimantasyon hızı normale dönmeden tedavinin kesilmemesi önerilmektedir. Kronik osteomiyelit hastalarında ESH ve CRP değerleri yükselmez, CRP değerlerinin duyarlılığı ve özgüllüğü düşüktür. Kronik osteomiyelitte ise tedavi süresi daha uzundur. Kronik stafilokoksik osteomiyelitte 4-6 haftalık i.v tedaviden sonra 2 aylık oral tedavi önerilir. Eğer paranteral tedavi kullanılmayacak, sadece oral tedavi uygulanacaksa tedavi süresinin 6 aya kadar uzatılması uygun olur.

Cerrahi tedavi kültür almak için yapılabilir. Cerrahi tedavi ölü dokunun temizlenmesi için yapılmaktadır. Osteomiyelit tedavisinde cerrahi tedavi Antibiyotik tedavisine yardımcıdır.

Hiperbarik oksijen tedavisi

Hiperbarik oksijen tedavisi özellikle kronik osteomiyelitin tedavisinde kullanılabilen bir yöntemdir. Diyabet mellitus varlığında veya ciddi damar yetersizliği olan hastalarda gelişen inatçı osteomiyelitlerde ve posttravmatik osteomiyelitlerde kullanımı yararlı olabilir.

İlgili içerikler

Osteomiyelit (Kemik enfeksiyonu) Nedir?

Osteomiyelit belirti ve bulguları nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Osteomiyelit belirti ve bulguları? başlıklı makalemizde Osteomiyelit, Osteomiyelit belirtileri ve Osteomiyelit bulguları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.