Osteomiyelit tanısında sintigrafi bulguları nelerdir?

0
103

Osteomyelit kemik iltihabı olarak bilinir. Kemiğin tümünde olabileceği gibi lokalize bir şekilde de olabilir. Diğer enfeksiyonlardan biraz farkı tanı ve tedavisinde karşılaşılan güçlüklerdir.

Ostemiyelitin tanısında kullanılan bir testte kemik sintigrafisidir. Kemik sintigrafisi çekimlerinde genellikle Tc99m  kullanılmaktadır. 3 fazlı kemik sintigrafiler genellikle tanıda yardımcıdır. Fakat bazı hastalıklar ile enfeksiyonun ayırıcı tanısını yapmak zordur. Post travmatik, yaşa bağlı dejenerasyon, post operatif değişiklikler  enfeksiyonun ayrımını güçleştirmektir. Sintigrafi daha çok erken dönemde faydalıdır. Kronik osteomiyelitte TC99m yerine farlı maddeler kullanılabilir. Sintgirafide tutulumun artması enfeksiyon lehinedir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kullanılamadığı durumlarda kullanılması daha doğrudur. tanısında duralılığı MRG’den daha düşüktür. Tanıda asıl yöntem sıklıkla MRG’dir.

Bir önceki yazımız olan Kemikte İltihabı Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde kemik enfeksiyonu tedavisi, kemik iltihabı ve kemik iltihabı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.