Osteomiyelit tedavisi neden zordur?

0
78

kemik dokunun iltihabi durumudur. Sinsi seyirlidir. Çok fazla klinik bulgu vermez laboratuvar tetkiklerinde CRP sedim lökosit gibi enfeksiyon markerlarında artış yapmayabilir.

Osteomiyelit tedaviside asıl amaç enfeksiyondan kurtulmak kemik yapının fonksiyonunu korumaktır. oldukça uzun ve hasta için yorucu bir süreçtir. Osteomiyelitte uzun süreli antibiyotik kullanımı enfeksiyonun gürültülü tablosunu azaltabilir, enfeksiyonun yayılımını engeller fakat ölü kemik oluşumları, nekrotik içeriklerle dolu kemik dokuları sadece antbiyotik ile temizlenemez. Sert kemik dokuya antibiyotiklerin geçişi oldukça zordur. Ostemiyelitin kesin tedavisi için mutlaka ölü dokular tamamen uzaklaştırılmalıdır. Cerrahi müdahele şarttır. Tek başına antibiyotik kullanımı yeterli olmayacaktır. Antibiyotik seçimi mutlaka kültür alınarak çıkan sonuçlara göre yapılmalıdır. Klasik tedavi süresi 6 haftadır. Çoğunlukla paranteral tedavi tercih edilir. Günümüzde yeterli olmayan bu süreler hekim tarafından hastanın durumuna göre uzatılabilir. Paranteral tedavi sonrası bir sürede oral antibiyotiklerle devam edilebilir. Tedavi 6 aya kadar sürebilir.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.