Protez Enfeksiyonu Nedir? – Protez Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

0
156

İlerleyen tıbbi gelişmeler ile birlikte protez kullanımı oldukça yaygınlaşmaktadır. Protezler kullanılmaya başlandıkça komplikasyonları da sorun hale gelmiştir. Protez enfeksiyonu en önemli komplikasyonlarından biridir.

Hastanın obez olması, daha önce o bölgeden operasyon geçirmiş olması, diyabet, başka bir immünsüpresif hastalığının bulunması, vücudun başka bir bölgesinde enfeksiyon olması protez enfeksiyonu gelişimi için hasta bağımlı risk faktörleridir. Cerrahi müdahale bağlı risk faktörleri arasında;; uzamış cerrahi işlem , iki taraflı protezin tek seansta takılması, operasyondan sonra uzun süreli yatış sayılabilir.

Protez enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Protezin olduğu bölgede ağrı bazen tek şikayet olabilir. Enfekte protezin bulunduğu bölgede kızarıklık ısı artışı,  şişlik gelişebilir.  İlerleyen durumlarda enfeksiyon apse oluşturabilir. Apse cilde fistülize olabilir.

Protez enfeksiyonu tanısı

Protez enfeksiyonu tanısında sedimantasyon ve crp yüksekliği önemlidir. Kesin tanı ise eklem sıvısından örnek olup incelemek gerekir. Eklem sıvısından kültür gram boyama yapılmalıdır. Mikroorganizmanın tespiti önemlidir

Protez enfeksiyonu tedavisi

Tedavide protez enfeksiyonunun şiddetine ve hastanın durumuna göre farklı seçenekler vardır. Bunlardan bir tanesi protez yerinde bırakılarak debridman yapılarak ve antibiyotik kullanımı ile enfeksiyonun eradike edilmesi. Bir diğeri protez çıkarılarak antibiyotik kullanımı ile enfeksiyon temizlendikten sonra protezin tekrar yerleştirilmesi  eğer hasta cerrahi müdahaleye uygun değilse protez yerinde bırakılarak uzun süre antibiyotik kullanımı yapılabilir. Fakat bu yöntem tedavi edici değildir, sadece enfeksiyonu baskılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here