Salmonella nedir? – Salmonella enfeksiyonları

1
58

Salmonella, gıda zehirlenmesine, tifo ve paratifo gibi hastalıklara yol açabilen bir bakteri çeşididir. Salmonella bakterisi domuzlarda keşfedilmiş ve, bağırsak enfeksiyonuna neden olmuş çubuksu gram negatif bir bakteridir.

Salmonella bakterisi insanların ve hayvanların bağırsaklarında bulunurlar ve bağırsakta yaşam alanı bulmasının ardından kuluçka süreleri olan 12 saat ile 72 saat arasındaki bir sürede, belirtilerini göstermeye başlarlar. Salmonella bakterilerinin en önemli belirtileri ishal, karın kramplar, kusma’dır. Hastada bazen kanlı ishal ve ağrılı idrar şikayeti olabilir.

Salmonella nedir? - Salmonella enfeksiyonları
Salmonella enfeksiyonun tespiti

Hastalığın tespiti;

Salmonella enfeksiyonunun kesin tepit edilmesi için hastadan dışkı örneği alınır. Bakterinini tespiti ile hastalığın teşhisi konulur genelde teşhis edilene kadar sürede hastalık düzelir.  genelde 3 ile 7 gün arasında geçer. Hastanın ishal ve kusması sonucu, sıvı kaybından dolayı damardan sıvı tedavisi uygulanabilir.

Salmonella enfekisyonundan dolayı oluşan kusma ve ishal bir bakıma iyidir. Hastanın sıvı kaybından dolayı daha fazla sıvı vermek, tabloyu daha hızlı düzeltir. Salmonella baktersine karşı bilinçsizce alınan antibiytoik, bakterinin direncine yol açabilir.

Her ishal ve kusma sonrası bu sorunları giderici ilaçlar kullanmak oldukça yanlıştır, ishal ve ksuma vücudun savunma tepkisidir, bu tepkiyi Salmonella bakterisi içinde gösteren vücuda doktor kontrolü olmadan alınan ilaç bakteriyi ters etki yaparak besleyebilir.

55 derecenin üstündeki sıcaklıkta en fazla 20 dakika dayanabilir. Nemli ortamlarda ve toprakta uzun süre yaşayabilen , soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır.

Salmonella nedir? - Salmonella enfeksiyonları
Salmonella bakterisinden nasıl korunur?

Nasıl korunur?

Salmonella bakterisi pişmemiş çiğ etlerde, işlenmemiş sütte, az pişmiş yumurtadan bulaşabilir. Geçtiğimiz dönemlerde ABD’de Salmonella bakterisi olduğu şüphesiyle 380 milyon yumurta toplatılmıştı.

Salmonella bakterisinden korunmak için, çiğ et veya kümes hayvanları ile temas sonrası sabun kullanarak eller kesinlikle yıkanmalıdır. Et ve yumurtayı pişirirken dikkat ederek, çiğ kalmamasına özen gösterilmelidir. Buzluktan çıkarılan gıdalar uzun süre bekletmemek ve hızlı tüketmek gerekir.

Buz dolabında saklanılan et ve et ürünlerini sebze ürünleri ile ayırmak, bu ürünlerin birbirlerine temas etmeden ve suyu akmayacak şekilde saklamak gerekir.

Bebeklerin Salmonella bakterisinden korunması için en güvenli kaynak anne sütüdür. Emzirme Salmonella gibi birçok bakteriyi önler.

Bir önceki yazımız olan Ameliyat Sonrası Enfeksiyon başlıklı makalemizde Ameliyat, Ameliyat Enfeksiyonu ve Ameliyat Enfeksiyonu Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.