Şarbon nedir? – Şarbon belirtileri nelerdir?

3
542

Şarbon, mikrobu ile temas edilmesi sonucu bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. Mikrobun adı Bacillus Anthracis’dir. Esas olarak koyun, keçi, sığır gibi ot yiyen hayvanların hastalığıdır. İnsanlara hasta hayvanlar ile temas ile bulaşır. Hasta hayvanların etlerinin yenmesi tükrük salya gibi sekresyonları ile temas edilmesi mikrobun sporlarının solunarak akciğere ulaşması ile bulaşır.

Şarbon nedir? - Şarbon belirtileri nelerdir?

Şarbon hastalığının belirtileri nelerdir?

Şarbon tutulan bölgeye göre isimlendirilir

Deri şarbonu: Hasta hayvanların deri, et, tükrük salyaları ile temas ettikten sonra mikrop derideki sıyrık yara gibi açıklıklardan vücüda girer. Vücüda giren bölgede önce ağrı sonrasında üzeri siyah olan kabarıklık oluşmaktadır. Oluşan yara hemen tedavi gerektirir yayılmadan tedaviye başlamak gerekir.

Akciğer şarbonu: Şarbon bakterilerinin sporlarının soluyarak alınması ile bulaşır. Çok ciddi bir tablodur. Ateş halsizlik yorgunluk gibi belirtiler ile başlar ilerleyen dönemlerde solunum sıkıntısı gelişmeye başlar hastaya komaya girip ölebilir.

Bağırsak şarbonu : Hasta hayvanların etlerinin yenmesi ile bakteriler bağırsaklara ulaşır. Mikrop bağırsaklara ulaştıktan sonra orada yerleşerek çoğalmaya başlar. Sonrasında mide bulantısı, iştah kaybı, karın ağrısı, kusma meydana gelir . belirtilerin devamında kanlı ishal oluşur Hastaların bir kısmı ölüm ile sonuçlanır.

Şarbon nedir? - Şarbon belirtileri nelerdir?

Şarbon hastalığının tedavisi

Şarbon hastalığın tanısı koyulur koyulmaz tedavi başlanmalındır. Geç kalınması hastalığın ilerlemesine ölüme yol açabilir.Tedavisi antibiyotiktir. Penisilin hala ekin bir tedavidir. Penisilin dışında etkin başka antibiyotiklerde kullanılabilir.

Şarbon nedir? - Şarbon belirtileri nelerdir?

Şarbondan korunma yolları nelerdir?

Hastalıktan korunmada esas yol tarımsal ve endüstriyel sektörlerde çalışan kişilerin şarbon sporları ile karşılaşmasını önleyecek şekilde tedbirlerin alınmasıdır.

Şarbonu önlemek için alınması gereken tedbirler; 

  • Hasta hayvanların ortadan kaldırılması
  • Hasta hayvanların veya kontamine olmuş et ve et ürünlerinin satışlarının engellenmesi
  • Hayvanların şarbondan korunması için uygun veterinerlik programıyla aşılanması

Ayrıca Şarbon hastalığından korunmak için insana ve hayvana uygulanabilen aşılar geliştirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.