Sıtma hastalığı nedir? – Sıtma nasıl bulaşır?

2
156

Sıtma parazitlerin sebep olduğu bir hastalıktır. Anofel cinsi sinekler tarafından ısırılarak insana bulaşır. Etken plasmodium türleridir. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu bölgesinde, İç Anadolu Bölgesinin bazı şehirlerinde, Doğu Anadolu Bölgesinin bazı şehirlerinde görülebilmektedir. Sıtma tanısından hastanın seyahat öyküsü bu nedenle mutlaka sorulmalıdır.

Sıtma nasıl bulaşır?

Sıtmanın sık görüldüğü bölgelerde anofel cinsi sinek tarafından ısırılarak parazit insan vücuduna geçer.

Sıtma, özellikle karaciğer ve alyuvarları tutan bir hastalıktır.  Plasmodium parazitinin türleri vardır. Falciparum türü kötü seyirlidir. Ülkemizde çok sık görülmez. Ülkemizde en sık görülen forma Plasmodium Vivax’tır. Bu tür iyi seyirlidir. Sıtma ateş ile gelen ve sıtmanın sık görüldüğü yerlere seyahat eden hastalarda mutlaka sorgulanmalıdır. Sıtmada ateş bazı türlerde üç günde bir yükselen ateş şeklindedir.  Ateş üşüme titreme ile birlikte gelir. 40-41 dereceyi bulabilir sonrasında düşer hastada terleme görülür. Hasta rahatlar. Dalak büyüyebilir. Halsizlik yorgunluk yapar.

Tanı koyulduktan sonrası anti-paraziter ilaçlar ile yapılabilir.

Yurt dışında sıtma için endemik olan bölgelere seyahat esnasında mutlaka bir doktora başvurmalı ve sıtma için profilaksi (koruyucu tedavi) verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here