Solunum Yolu Enfeksiyonu nedir? – Belirtileri nelerdir?

1
77

Solunum enfeksiyon ve enfeksiyonu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Burun, sinüs yutak ve gırtlak gibi bölgeler üst solunum yoluna giriyor. Bu bölgelerdeki iltihaplanmalara tıpta üst solunum yolu enfeksiyonu denilmektedir Üst solunum yolu ile alt solunum yolu birbirine bağlıdır.

Üst Solunum Yolu

Üst solunum yolu enfeksiyonları çoğunlukla kış aylarında daha sık görülmektedir. Bunun nedeni ise kış aylarında kapalı alanlarda çok uzun süre kalınması yaşadığımız alanların yeterince havalandırılamaması, soğuk havanın vücut direncini düşürmesinden ve kış aylarında mikropların daha fazla üremesidir.

Alt Solunum Yolu

Alt solunum enfeksiyonu (Akut Bronşit) genellikle üst solunum yolu enfeksiyonunun hemen arkasından gelişen bronşit bronşların iltihaplanması sonucu ortaya çıkıyor. Buna en çok virüsler neden oluyor. Grip ve soğuk algınlığı rahatsızlığı geçirenlerde bronşite yakalanma ihtimali çok yüksektir. Diğer taraftan ise kapalı ortamlarda daha uzun süre kalan ve havalandırması olmayan yerde kalan kişilerin vücut direnci normal kişilere göre daha güçsüz olduğu için bronşite yakalanması daha kolay oluyor, Tedaviye de uzun süre cevap vermiyorlar.

Yapılan klinik araştırmalara göre solunum yolu enfeksiyonlarının en büyük nedenleri 200’ü geçmiş sayıdaki virüslerin üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açmasıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan virüsler bulaşıcıdır ve çok hızlı bir şekilde yayılır. Herhangi bir kişiyle öpüşmek tokalaşmak yiyecek içecek paylaşımı gibi temaslarda çabuk yayılmaktadır. Bunun yanı sıra toplumsal olarak binlerce insanın elinin değdiği kapı kolu, para, musluk e benzeri gibi eşyalara dokunduktan sonra ağza, gözlere ve buruna sürülmesiyle birlikte yayılıyor. Üst solunum yolu enfeksiyonu çok hızlı bulaşan hastalık olduğu için temizlik ve hijyene çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Solunum Yolu Enfeksiyonu nedir? - Belirtileri nelerdir?
Nelerdir?

Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Solunum yolu enfeksiyonlarının belirtileri ; boğaz ağısı, hapşırma, öksürme burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, üşüme, soğuk ve sıcak havalara karşı hassasiyet, balgam, burun akıntısıdır. Doktorlar solunum yolu enfeksiyonun tedavisi için ilaç tedavisi yerine yapılması çok basit doğal çözümler öneriyor. Basit ve etkili olan çözümler ise şunlardır;

– Bol bol su sıvı tüketmek ve dinlenmek,

– Boğaz ağrısını geçirmek için boğaza tuzlu su ile gargara yapmak,

– Balık ve tavuk gibi beyaz et ürünlerini bol bol tüketmek,

– Burun tıkanıklığını gidermek için sıcak buhar çorba tüketmek faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bel soğukluğu (Gonore) nedir? başlıklı makalemizde bel soğukluğu, Bel soğukluğu belirtileri ve gonore enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.