Su Çiçeği nedir – Su Çiçeği belirtileri

Su çiçeği, özellikle çocukluk çağının bir hastalığı olup virüslerle ile oluşan döküntü ile seyreden bulaştırıcı bir hastalıktır.

2
226

, özellikle çocukluk çağının bir hastalığı olup virüslerle ile oluşan döküntü ile seyreden bulaştırıcı bir hastalıktır. Su çiçeğine sebep olan virüs varicella zoster virüsüdür. hastalığı ve zona hastalığına sebep olur. çocukluk çağı hastalığı olup zona ileri yaşta görülmektedir.

 

nelerdir ?

Su çiçeği prodromal dönemi 15 ile 21 gün aralığıdır. Öncelikle yüksek ateş sonrasında özellikle yüzde başlayan veziküler ( içi sıvı dolu ) ciltten kabarık kırmızı lekeler şeklindedir. Döküntüler yaklaşık 1 haftada kurumaya başlar. Lezyonlar kaşıntılıdır. kaşıma esnasında lezyonlar enfekte olup kalıcı izler bırakabilir dikkatli olunmalıdır.

Su Çiçeği nedir - Su Çiçeği belirtileri

nasıl konur ?

Su çiçeği tanısı iyi bir fizik muayene ile konulabilir. Hastadan alınan anamnezde çevrede su çiçeği geçiren birinin olması tanıyı oldukça kolaylaştırır arada kalınan vakalarda serolojik testler yapılabilir.

 

Su çiçeği iz bırakır mı ?

Su çiçeği lezyonları ciltten kabarık içi sıvı lezyonlardır. İyileşme sürecinde iz bırakmaz. Lezyonlar oldukça kaşıntılıdır. Kaşıma esnasında zarar gören lezyonlar enfekte olup kalıcı izler bırakabilir. Bu nedenle oldukça dikkatli olunmalıdır. Kaşımamaya özen gösterilmelidir. Kaşıntıyı önlemek için kaşıntı önleyici ilaçlar kullanılabilir.

 

Su çiçeğinden korunmak için neler yapılmalıdır?

Su çiçeği hastalığından korunmada temel nokta su çiçeği hastalığı geçiren kişi ile temastan kaçınmaktır. Su çiçeği hastalığı oldukça bulaştırıcıdır. Bu nedenle özellikle gebe ve bebekler temastan özenle korunmalıdır. Su çiçeği lezyonları en son içi sıvı dolu lezyon kuruyana kadar bulaştırıcı olarak kabul edilir. Su çiçeği hastalığı okul çağında geçirilirse lezyonlar kuruyana kadar çocuk okula gönderilmemelidir. Bunların dışında koruma için aşı uygulamaları vardır. Aşı aktif bağışıklık sağlar. Aşı canlı aşıdır. Şu anda devletin uyguladığı aşı şemasında yoktur. Aşı uygulaması 12. ayda ilk doz ilköğretim 1. sınıfta 2. doz şeklindedir. Yetişkin bir kişi aşılanması gerekirse 1 ay ara ile 2 doz şekinde yapılmalıdır. Diğer bir sorun ise temastan sonra ne yapılması hususudur. Gebe ve bağışıklığı azalmış kişiler temastan sonraki 72-96 saat içerisinde Varicella zoster ımmünglobulin (VZIG) yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.