Suçiçeği ve komplikasyonları

0
98

, varicella zoster virüs’ün (VZV) etken olduğu viral döküntülü bir hastalıktır.

Suçiçeği genellikle çocukluk çağında görülen erişkinlerde ve bağışıklığı baskılanmış olan kişilerde ciddi komplikasyonlara sebep olabilen, aşı ile önlenebilen viral bir hastalıktır.

Suçiçeği bağışıklığı normal olan bireylerde kendini sınırlayan bir enfeksiyondur. Fakat bazı durumlarda hastaneye yatış gerektiren tablolara sebep olabilir. Düşmeyen ateş, klinik durumda bozulma, öksürüğün şiddetlenmesi gibi durumlarda hastaneye başvurmak gerekebilir.

Suçiçeği ve komplikasyonları

Su çiçeğine bağlı komplikasyonlar ikincil bakteriyel cilt enfeksiyonları, akciğer enfeksiyonları (pnömoni),  santral sinir sistemi tutulumuna bağlı bağ dönmesi ensefalit gibi ciddi durumlara neden olabilir. Daha az sıklıkla görülen glomerülonefrit (böbrek tutulumu), eklem tutulumu (artrit), karaciğer tutulumu (hepatit ) komplikasyon olarak görülmektedir.

Suçiçeği aşısı rutin olarak artık çocuklara yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tinea ungium (onikomikoz, tırnak mantarı) nedir? başlıklı makalemizde tırnak mantarı, tırnak mantarı nasıl önlenir ve tırnak mantarı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.