Sünnet Sonrası Enfeksiyon

0
360

, dini veya tıbbi nedenler ile yapılan cerrahi müdahale gerektiren bir işlemdir ve hastanede bir cerrah tarafından yapılması gereken ve  “kesildi bitti” şekilde basite alınmaması gereken bir operasyondur.

Eskilerden gelen ve ev ortamında geçirilen sünnet operasyonları sonrası enfeksiyon oluşumundaki oranın fazla olmasından dolayı, sünnet doktorlar tarafından yapılmalı ve sünnet sonrası kesilen bölgenin temiz tutulmasına özen gösterilmelidir.

riskini azaltmak için dikkat edilmesi gerekilen hususlar vardır; Sünnet olacak çocukların hazırlıklarının yapılmasının ardından, ameliyathaneye alınması ve steril bir ortamda operasyonun yapılması enfeksiyon riskini düşürücü etkenlerin başında gelmektedir.

Sünnet için en doğru zaman?

Normal şartlar altında çocuk gelişim uzmanlarının tavsiyesine göre sünnet, 2 yaşından önce ya da çocuk 2 yaşını geçmiş ise 6 yaşında sonra yapılması gerekir. Ancak bazı çocuklarda işeme sorunu, sık enfeksiyon kapması gibi sorunlar gözlenmekte olup, bu tip durumlarda yaşa bakılmaksızın ivedilikle sünnetin yapılması gerekir.

Lokal anestezi ile yapılan sünnet operasyonları sonrası, anesteziye karşı alerjik ilaçlar kullanılması ile bazı enfeksiyonlar görülebilir.

Sünnet sonrası yaranın iyileşmesi için uygun zaman beklenilmelidir, pansuman ve yara bölgesinin temizliğine dikkat edinilmelidir. Sünnet olan çocuğun havuzlarda veya benzeri ortak paylaşımlarda bulunması enfeksiyon riskini arttıracağından belirli bir süre bu tip alanlar kullandırılmamalıdır.

Sünnet sonrası yaraya yapılan bandaj uygun şekilde yapıştırılmalıdır. Sert sarılan bandaj, yaranın iyileşme sürecini geciktireceği gibi işeme güçlüğü çekmesine neden olacağı için, sünnet sonrası idrar yolları enfeksiyonu da görülebilir. Bu yüzden sünnet sonrası bandajlamanın düzgün yapılması önem taşır.

Sünnet sonrası hafif morluklar ve ağrıların olması, kanama olması normaldir, bu tip durumların artmasında doktora kontrolü gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kandidiyazis  nedir? başlıklı makalemizde Kandidiyaz, Kandidiyazis ve Kandidiyazis nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.