Tenofovir – Hepatit B ilacı

0
51

, Kronik ve HIV hastalığında kullanılan yüksek bariyerli bir ilaçtır. Tenofovir bir nükleozid analoğudur. Kronik tedavisinde tek başına kullanılırken, HIV tedavisinden başka ilaçlar ile kombine olarak kullanılmaktadır.

Tenofovir ilacı Hepatit B’nin en etkili ilaçlarından biridir

Tenofovir yan etkisi az kullanımı kolay bir ilaçtır. Kronik hepatit B tedavisinde genetik direnç bariyeri yüksek olan ilaçlar arasındadır. Henüz Tenofovire direnç gelişimi bildirilmemiştir.

Tenofovir - Hepatit B ilacı

Kronik Hepatit B tedavisinde ilk sırada tercih edilen iki ilaçtan biridir. Tenofovirin yan etki profiline baktığımızda; bulantı halsizlik gibi yan etkileri sık ve ciddi olmayan yan etkilerdir. Böbrek yetmezliği, osteopeni, karaciğerde yağlanma gibi ciddi fakat çok nadir görülen yan etkileri de görülebilmektedir.

Tenofovirin gebelikte kullanım kategorisi B grubudur. Tedavi edilmesi gereken kronik Hepatit B’si olan gebe hastalar yani sirozu olan veya ileri derecede fibrozisi olan gebe hastalarda seçilecek olan ajan tenofovirdir. Gebelikte hastanın fibrozisi hafif düzeyde ise gebelik boyunca ilaç kullanmadan yakın takip edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Güncel Tedaviler Eşliğinde Kronik Hepatit B Hastalığı başlıklı makalemizde entekavir, HbsAg ve Hepatit B ilaçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.