Toksoplazmoz nedir?

Toksoplazmoz iyi pişmemiş veya çiğ et yenmesi kedi dışkısı ile temas eden yiyeceklerin yenmesi ile bulaşan bir hastalıktır.

0
74

Toksoplazmoz iyi pişmemiş veya çiğ et yenmesi kedi dışkısı ile temas eden yiyeceklerin yenmesi ile bulaşan bir hastalıktır.

hamilelik esnasında alınır ise bebek için sıkıntılı bir süreç olabilir, Toksoplazmoz tekrarlayan düşüklere yol açabilir. Anne karnındaki bebekte beyin hasarı, zeka geriliği, fiziksel bozukluklar ve düşüğe neden olur. Özellikle hamilelerin ve immün sistemi zayıf olanların toksoplazmoz hastağından korunmaları çok önemlidir. Hastalık bulaştıysa antibiyotik tedavisi gerekir.

?

Çiğ ya da az pişmiş etlerin yenmesi, enfekte kedinin dışkısındaki ooksitlerle temas etmek veya dışkıya bulaşmış besinlerin yenmesi ile bulaşır.

nelerdir?

Toksoplazmoz vücuda girdikten sonra enfeksiyon gelişir fakat bir çok hastada bu enfeksiyon belirti vermez. Hafif soğuk algınlığı şeklinde görülür, ek olarak kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk ve kırgın şeklinde de görülebilir.

Toksoplazmoz nedir?Toksoplazmoz tedavisi var mıdır?

Toksoplazmoz enfeksiyoonu tanıtısı konduktan sonra antibiyotik tedavisi gerekir. Toksoplazmoz tanısı; serolojik testler, belirli gebelik haftasında yapılan amniyosentezde bakılan PCR ve anormal USG bulguları ile konulur.

Serolojik testler

Serolojik testler yapılırken planlanan şudur;

  • Gebe şu anda enfekte mi?
  • Parazit vücuda ne zaman alınmış?

Bakılan testler şunlardır;

IgM, IgG, IgA, IgG Avidite

Akut ve kronik enfeksiyonu ayırt etmek gerekmektedir fakat bu her zaman kolay değildir, Serolojik testler ideal olarak ilk trimesterde yapılamlı gebeliğin geç dönemlerinde yapılan testlerde pozitif seroloji saptanırsa enfeksiyonun ne zaman alındığı ile ilgili yorum yapmak zorlaşır.

IgG Avidite nedir?

IgG Avidite testleri enfeksiyonun zamanını belirlemek açısından yardımcı bir testtir. Çünkü Enfeskyion gebelik esnasında geçiriliyor olması bebek için anomalilere sebep olabilir. Avidite testi IGG’nin mikroorganizmaya bağlanma gücünü ölçer.

Enfeksiyondan en az 12-16 hafta sonra yüksek aviditeli atikorlar ortaya çıkar avidite testi yüksek ise enfeksiyon 16 haftadan daha önce meydana geldiği düşünülür.

Bir önceki yazımız olan İdrar yanması neden olur? başlıklı makalemizde idrar, idrar yanması ve idrar yanması nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.