Tüberküloz Nedir? – Tüberküloz Tedavisi

2
51

diğer enfeksiyon hastalıklarına göre tedavisi ve belirtileri bakımında  farklıdır. basilleri diğer bakterilere oranla daha yavaş çoğalmaktadır.

Tüberküloz hastalığı latince adı  verilen bakterinin bulaşmasıyla ortaya çıkan bir enfeksiyon hastalığıdır, Tüberküloz şüphesi taşıyan kişilerin enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurması gerekmektedir.

Tüberküloz Nasıl Bir Hastalıktır?

Tüberküloz vücutta kan dolaşım sistemine zarar veren bir hastalıktır. Halk arasındaki adı Verem olan bu hastalığın, en belirgin bulaşma yolu solunum yoludur, solunum yolu ile bulaşan Tüberküloz hastalığı bakterinin akciğere kadar inmesi ile ortaya çıkar. Tüberküloz çok sinsi bir hastalıktır, bakteri vücuda yerleşir ve en ufak bir belirti göstermez, vücudun en savunmasını halini kollayan bu bakteri, direnç düştüğünde ortaya çıkar ve hızlıca vücudu etkilemeye başlar. Sigara kullanan kişilerde Tüberküloz, akciğerde yara oluşturur ve hastalığın seyri normale göre daha ağır geçer. Tüberküloz hastalığı, akciğerlerde tedavi edilmediği durumlarda çok ciddi hastalıklar haline dönüşebilir.

Nelerdir?

Tüberküloz hastalığına yakalanan birisi, şiddetli öksürük belirtisinin dışında, ateşleme gece terlemeleri, kilo kaybı, halsizlik gibi belirtiler gösterebilir.

Kanlı balgam ile de belli olabilecek bu hastalıklarda geçmeyen öksürük nöbetleri görülür ve bu durum olduğu anda hekime başvurarak bir yardım alınmalıdır.

Tüberküloz Nedir? - Tüberküloz Tedavisi
Tüberküloz Teşhisi Nasıl Konulur?

Tüberküloz Teşhisi Nasıl Konulur?

Tüberküloz hastalığından şüphe eden hekim, hastadan akciğer filmi ister ve filmdeki bazı görüntüler hastalığın şüphesini arttırır. Balgam incelenmesi ile kesin teşhisin konulduğu Tüberküloz hastalığında kültür testi çok büyük önem taşır.

Tüberküloz Nedir? - Tüberküloz Tedavisi

Tüberküloz Tedavisi

Tüberküloz hastalığının tedavisi günümüzde biraz daha kolay olsa da bu hastalık tedavisi yönünden ciddi bir süreç istemektedir. 5-6 ay gibi bir süreyi bulan Tüberküloz hastalığının tedavisi ilaç ile sağlanmaktadır. Düzenli ilaç kullanan hastaların, 6 ayın sonunda bu hastalıktan tamamen kurtulup, normal yaşamına dönmesi mümkündür.

Hamilelikte Tüberküloz 

Gebelik sırasında Tüberküloz hastalığına yakalanmış kişinin normal tedavisi sorunsuz bir şekilde tamamlanması gerekir. Gebelerde streptomisin dışında diğer ilaçlar emniyetle kullanılabilir. Streptomisin ve diğer aminoglikozidler fetusta ototoksik etkiye yol açmaktadır. Bu nedenle gebe TBC’lilerde streptomisin yerine etambutol kullanılmalıdır.

Tüberküloz Nedir? - Tüberküloz Tedavisi
Tüberküloz Hastalığından Nasıl Korunur?

Tavsiye Makale : Kanser Hastalarında Aktif Tüberküloz

Tavsiye Makale : Tüberküloz hastalığının dünü ve bugünü

Tüberküloz Hastalığından Nasıl Korunur?

Tüberküloz Hastalığından korunmak için, bu bakteriye karşı yapılan verem aşısı, çocuklara 2 aylıkken ve 7 yaşında yapılır. Düzenli beslenme ve bakterilere karşı vücudu hijyenik tutmanın önemli olduğu korunma yollarının başında sigara ve alkolden uzak durmak gelir.

 

Bir önceki yazımız olan Üriner Enfeksiyon Nedir - Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Alt Üriner enfeksiyonlar ve Üst Üriner Enfekisyon hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.