Üretral (idrar kanalında) akıntı neden olur?

1
124

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sonrasında erkek oluşan ilk belirtilerden biridir. Hastaların çoğunda mikrobik bir durum vardır. Cinsel temas sonrasında hemen akıntı oluşmayabilir. Bazı hastalıklarda 6 sonrasına kadar bulgu vermeyebilir. Akıntının karakteri de hastalık hakkında bilgi verebilir. Akıntının pürülan (irinli) olması halinde genellikle bel soğukluğu düşünülebilir

Bu mikroplardan biri Neisseria gonorrhoeae  isimli bakteridir. Bel soğukluğu hastalığına neden olur. Bir diğeri de sifilizdir, halk arasında frengi olarak bilinir. HIV, HPV gibi birçok mikropta akıntı yapabilen diğer etkenlerdir.

olması halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Yapı idrar incelemeleri ile tanı konulabilir. Buna ek olarak akıntıdan da incelemeler yapılır.

Üretral akıntıdan korunmak içine cinsel ilişki esnasında mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Şu da unutulmamalıdır ki prezervatif hastalığın bulaşını azaltsa da hiçbir zaman sıfıra indirmemektedir. Tek eşliliğe dikkat edilmelidir.

* Neisseria gonorrhoeae : Bel soğukluğu hastalığına sebep olan bakteridir, çoğalma sıcaklığı 35°C – 37°C arasında sıcağı seven bir bakteri çeşididir.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.