Üriner Enfeksiyon Nedir – Belirtileri ve Tedavisi

0
29

Üriner Enfeksiyon ekseriyetle kadınlar daha çok görülür, ağrılı ve sıkıntılı bir enfeksiyondur. Üriner Enfeksiyon teşhisinden sonra verilen antibiyotik ile tedavi edilir. Nadiren de olsa bu hastalık çocuklar da görülebilir.

Çocuklarda üriner enfekisyon yetişkinlere göre biraz daha zor bir süreçtir. Çocuklar yetişkinler gibi sıkıntıları tam olarak ifade edemediğinden dolayı hastalığın teşhisi biraz daha uzayabilir.

Üriner enfeksiyon, genellikle bir idrar tahlili ile kendini belli eder, böbrek, idrar kanalları ve mesanenin aynı anda değerlendirildiği bu enfeksiyonun başlıca nedeni bakterilerdir.

Üriner enfeksiyon Alt Üriner Enfeksiyonları ve Üst Üriner Enfeksiyonları olmak üzere ikiye ayrılır.

Üriner Enfeksiyonlarının Belirtileri

Üriner enfeksiyonlarının en belirgin belirtisi, idrarda yanma hissi ve idrar miktarındaki değişikliktir. İdrar renginde değişikliğinde bilinen etkiler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Üriner enfeksiyonlarda, hastada titreme ve ateş görülebilir. Bel ağrısı ve hemen hemen her enfeksiyonda olduğu gibi mide bulantısı da görülebilir. İdrarda kan görülmesi bu hastalığa yakalananlarda normaldir.

İdrar yanması ile başlayan tedavi edilmezse zamanla mesaneden yukarı çıkar ve farklı enfeksiyonlara sebep olabilir. Alt üriner enfeksiyonunun tedavi edilmediği bu gibi durumlarda u hastalığına geçiş olur ve durum biraz daha uzayan bir sürece girer.

Üriner Enfeksiyon Nedir - Belirtileri ve Tedavisi
Üriner Enfeksiyon

Üriner enfeksiyon, belirtileri güzelce ifade edildiğinde istenen bir idrar tahlili ile kolaylıkla tanısını konulabilir, tedavisi için ise tahlil sonucunda çıkan enfeksiyonun durumuna göre ilaçsız da geçebilecek şekilde olabilir, eğer enfeksiyon miktarı ilaç gerektiriyor ise doktorunuzun size yazdığı antibiyotik düzenli kullanılmalıdır.

Tavsiye Makale : Vücuttan Enfeksiyon Nasıl Temizlenir?

Genellikle antibiyotikler yarısına gelindiğinde etkisini gösterir ve hastalığın düzeldiğine dair rahatlamalar gözlemlenir ancak mikrop tamamen temizlenmediği için antibiyotiğiniz tamamen bitmeden kesinlikle kullanımı aksatmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Vücuttan Enfeksiyon Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Boğaz Enfeksiyonları, kurtulmak ve Vücut hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.