Üriner kateter ilişkili enfeksiyonlar

1
108

Çağımızda modern tıbbın gelişmesi ile yaşam süresi uzamaktadır. Yaşam süresi ile birlikte yaşlı ve bakım ihtiyacı olan bir hasta grubu oluşmaktadır. Bu gruptan bir kısmı çeşitli nedenlere bağlı olarak üriner kateter (idrar sondası) kullanmak zorunda kalmaktadır. Üriner Kateter, hastanın idrarının idrar kesesinden rahatça akmasını sağlayan ve idrar kesesine yerleştirilen katetere verilen isimdir ve idrar sondası kullanımında önemli bakım kuralları vardır. Bu bakım yapılmadığında sonda enfekte olur. Sondanın enfekte olması sonrasında tedavi edilmez veya gecikilirse enfeksiyon kana yayılarak ciddi sonuçlar oluşturabilir.

Takılan kalıcı kateterlerin belirli ömürleri vardır. Mutlaka sondanın özelliğine göre önerilen sürelerde değişim yapılmalıdır. Klasik foley sonda kullanımı varsa bu değişim 21 günde bir tekrarlanmalıdır. Hasta olan kişinin genital hijyenine dikkat edilmelidir.

Hastada idrar renginde koyulaşma, kötü koku, irin gelmesi, ateş gibi belirtiler olduğunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Yapılan tetkikler sonucu enfeksiyon saptanır ise tedavi edilmelidir. Sonda mutlaka değiştirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.