Vajinal Enfeksiyon nedir – nasıl oluşur nasıl önlenir?

1
80

Kadınlarda görülen bir diğer adıyla vajinittir. Vajinal enfeksiyon vajinal akıntının renginin değişmesi, kötü koku yayması, kıvamının değişmesi bunlarla birlikte de kaşınma, yanma gibi durumların ortaya çıkmasına neden olur. Bu hastalık büyük bir risk taşımıyor olsa da önlem alınmadığı takdirde kısırlık gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sebeple vajinal enfeksiyon belirtileri görüldüğünde uzman doktora gidilmeli ve tedaviye başlanılmalıdır. En doğru teşhisi doktor koyacak ve en uygun tedavi yöntemini hastası için belirleyecektir.

Vajinal Enfeksiyon nedir - nasıl oluşur nasıl önlenir?
Peki, vajinal enfeksiyon nasıl oluşur?

Peki, vajinal enfeksiyon nasıl oluşur?

Mantarlar, bakteriler ve parazitler vajinal enfeksiyon oluşumda etkilidir. Bunların yanı sıra vajinal ortamda bozukluk, pH değişmesi de vajinal enfeksiyonu oluşturabilmektedir. Ayrıca umumi tuvaletler, yeterli vajinal temizliğin yapılamaması, havluların sıklıkla yıkanmaması da vajinal enfeksiyon oluşumunu tetikleyen etkiler arasında gösterilebilir.

Vajinal Enfeksiyon nedir - nasıl oluşur nasıl önlenir?
?

Vajinal enfeksiyon nasıl önlenir?

İlk olarak kaşınma, yanma, kötü kokulu akıntı gibi belirtilere rastlarsanız mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir. Önemsiz gibi görünse de uzun vadede kısırlık yapabilen vajinal enfeksiyon doktor tarafından teşhis edilip, etkili tedaviye başlanılır. Ayrıca kaşınma, yanma, kötü koku gibi belirtiler günlük yaşantınızı olumsuz etkileyecektir. Vajinal enfeksiyona sahip bir kadın aynı zamanda cinsel birleşim sırasında da ağrı, acı, yanma gibi sıkıntılarla karşılaşabilirler. Bu sebeple belirtiler görüldüğü anda doktora gitmek en doğru seçim olacaktır. Doktor tedavisinin yanı sıra enfeksiyon oluşumunu önlemek için günlük hayatınızda bazı tedbirler alabilirsiniz.

1) Temizlik: Temizlik vajinal enfeksiyonun en büyük düşmanıdır. Bu bölgeyi doğru şekilde pH dengesini bozmadan temizlemeniz gerekir.

2) Pamuklu çamaşırlar: Pamuklu iç çamaşırları bu bölgenin kuru kalmasını sağlayacaktır. Böylece enfeksiyon riski de ciddi oranda azalacak. Tamamı ya da sadece ağ kısmı pamuklu çamaşırlar tercih ederek enfeksiyon riskinden korunabilirsiniz.

3) Kuruluk: Bu bölgenizin kuru olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle duştan çıkıp çamaşırınızı giyeceğiniz sırada bu bölge ıslak olursa mantar ve bakteri oluşumu artacak bu da vajinal enfeksiyona sebep olacak.

4) Rahat kıyafetler: Çok dar kıyafetler bakteri ve mantar oluşumunda etkili bir role sahiptir. Bu sebeple çok dar olmayan rahat kıyafetler tercih ederek vajinal enfeksiyon riskinizi azaltabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.