Veba hastalığının tarihi

Veba tanınan en eski hastalıklardan birisidir, Şiddetli pandemileri ile milyonlarca insanın canına kıyan enfeksiyon, zaman zaman kıtalarda hakim olmuş büyük göçlerle ulusları sürüklemiştir.

1
78

tanınan en eski hastalıklardan birisidir, Şiddetli pandemileri ile milyonlarca insanın canına kıyan enfeksiyon, zaman zaman kıtalarda hakim olmuş büyük göçlerle ulusları sürüklemiştir.

Veba hastalığının tarihi M.Ö 300 yılında Libya, Mısır ve Suriye topraklarında tanımlanmıştır. Bundan önce de Asya’da korkunç pandemilerini yazan Hint hekimler olmuştur. Vebanın Avrupa’ya 6.yüzyılda geçtiği bildirilmiştir. 14. Yüzyılda Çin’de başlayan Veba salgını yüzünden Asya genelinde 25 milyon insan ölmüş, sonra Avrupa ve Afrika’ya geçmiştir. Avrupa’dan Güney ve Kuzey Amerika’ya atlamıştır.

Amerika’daki Kızılderili Soykırımları’ndan sonra bilinen bütün büyük salgınlardan ve savaşlardan daha fazla can alan salgında[kaynak belirtilmeli] Fransız vakanüvis Jean Froissart’ın gerçeğe yakın olduğu kabul edilen saptamasına göre Avrupa nüfusunun yaklaşık üçte biri öldü.

Bazı pandemiler akciğer vebası şeklinde görülüp hastalıkları asfiksi ile öldürdüğünden Veba hastalığına Kara Ölüm adı verilmiştir

Bu hastalık kendiği 4 şekilde gösterebilir.

1-) Bubonik
2-) Septisemik
3-) Pnömonik
4-) Gastro-intestinal
Veba hastalığı dünyadan tamamen kaybolmuş değildir, Rusya’da Ural dağlarının eteklerinde ve Astragan’da, Çin – Güney Afrika – Güney Amerika’da veba odakları halen bulunmaktadır. Arabistan, Suriye ve İran’da da odaklar bulunması ülkemiz açısından önemlidir.

Türkiye’de en son Veba hastalığı 1947 yılında Suriye’den giren ve Akçakale köylerine yerleşen 19 kişilik bir epidemi olarak görülmültür. Tedavi ve eradikasyon çalışmalarına katılan kişilerde 14 bubon vebası, 5 sepsis görülmüş ve 8 hasta ölmüştür.


Pandemi : Belirli bir yer, hatta bir kıtaya yayılmış ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel addır.

Bir önceki yazımız olan Sıtma hastalığının tarihi başlıklı makalemizde sıtma, sıtma aşısı ve sıtma hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.