Viekirax / Exviera İlaçları hakkında bilgiler

1
163

ve ilaçları, Aralık 2014 FDA (U.S. Food and Drug Administration – Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanan ilaçlar artık günümüzde Türkiye’de de kullanılmaya başlandı.

Bu ilaçlar Heptit C tedavisinde çığır açan ilaçlar olarak düşünülüyor. Ülkemizde Hepatit C hastaları %0.5 civarındadır. Bu hastaların çoğunluğu genatip b’dir.  AbbVie ilaç firmasının gelştirdiği Viekirax Exviera isimli iki ilaç kombine edilerek kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda etkinliği %95’in üzerinde saptanmıştır. Bu kombinasyonda Paritaprevir 150 mg/ritonavir 100 mg, ombitasvir 25 mg tek tablette Viekirax ismiyle toplanmıştır ve günde 1 kez sabahları 2 tablet birden alınır. Dasabuvir 250 mg, Exviera isimli tablet olarak piyasaya çıkmış ve 2×1 olarak kullanılmaktadır. Tabletleri bütün olarak çiğnemeden yutmak gerekmektedir. Tabletler yemeklerle birlikte alınmalıdır. Yemek içeriğinin bir önemi yoktur. Tedavi süresi 12 haftadır. Bu gruptaki hastalar eğer siroz ise tedaviye ribavirin isimli bir diğer ilaç eklenecektir. Tedavi yine 12 haftadır. Viekirax doz unutuldu ise bir sonraki dozunuza 12 saatten daha uzun bir süre varsa unutulan dozu, en kısa sürede, yemekle birlikte alın, bir sonraki dozunuza 12 saatten daha kısa bir süre varsa unutulan dozu almayın ve bir sonraki dozunuzu her zamanki gibi yemekle alın.

Exviera doz unutulur ise bir sonraki dozunuz 6 saatten daha uzun bir süre varsa unutulan dozu, en kısa sürede, yemekle birlikte alın, bir sonraki dozunuz 6 saatten daha kısa bir süre varsa unutulan dozu almayın ve bir sonraki dozunuzu her zamanki gibi yemekle alın.

Bir önceki yazımız olan Kronik Hepatit C Nedir? - Kronik Hepatit C Tedavisi başlıklı makalemizde Hepatit C, kronik hepatit c ve kronik hepatit c nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.