Viral Enfeksiyon ile Bakteriyel Enfeksiyon Arasındaki Fark Nedir?

0
15

Viral Enfeksiyon ile Bakteriyel Enfeksiyonun bir çok benzerliği vardır. Bu enfeksiyon türlerinin ayırt edilebilmesi konusunda birçok kişi bilgisizdir. Enfeksiyon hastalıklarının tedavisi için, viral ve bakteriyel enfeksiyonların farkını bilmek gerekir.

Viral Enfeksiyon ;

Viral enfeksiyonlara virüsler neden olur. Virüsler vücuda yerleştiği andan itibaren bağışıklık sistemini zayıf düşürür ve etkin oldukları anda saldırıya geçerler. Vücudun enfeksiyonlara karşı savunma sistemini yenmeye çalışır.

Viral enfeksiyonların tedavisi genellikle, bol sıvı alma, C vitamini tüketme, Dinlenmedir ve antibiyotik kullanımına gerek duyulmaz.

Halk arasında enfeksiyona karşı antibiyotik kullanılır genellemesi kesinlikle yanlıştır. Bu virüslere antibiyotik etki etmez.

Viral enfeksiyonların teşhisi, idrar tahlili, kan sayımı ve kültür testi ile belli olur.

Viral Enfeksiyon taşıyan hastalıklar
Viral Enfeksiyon taşıyan hastalıklar

Viral Enfeksiyon taşıyan hastalıklar, Suçiçeği, AIDS/HIV, Soğuk algınlığı, Çocuk felci, Kızamık, Viral menenjit.

Bakteriyel Enfeksiyon ;

Bakteriyel enfeksiyonlara bakteriler neden olur. Bölünme ile çoğalan bakteri hücrelerinin neden olduğu enfeksiyonlar çok daha ağır geçirilir. Vücuda giren her bakteri enfeksiyona neden olmaz. İyi ya da kötü bakteriler diye ikiye ayrılan bakteri türleri arasında enfeksiyona neden olan bakteri türleri patojenik bakterilerdir.

Patojenik enfeksiyonlar
Patojenik enfeksiyonlar

Bakteriyel enfeksiyonlar diğer enfeksiyon hastalıklarına göre daha ağır olduğundan dolayı ilaç kullanılması gerekebilir.

Bakteriyel enfeksiyonların belirtileri ise yüksek ateş, balgam, boğaz ağrısı ve bademcik şişmesidir. Yüksek ateş en belirgin belirtidir ki bakteriyel enfeksiyon ile viral enfeksiyon ateş belirtisinden ayırt edilebilir.

Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde antibiyotik kullanılır
Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde antibiyotik kullanılır

Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde antibiyotik kullanılır, dinlenme, bol sıvı alınımı, C vitamini ile tedavi edilir.

Bakteriyel enfeksiyonların teşhisi ise, idrar tahlili, tam kan sayımı ve kültür testi ile olur.

Bilinen Bakteriyel enfeksiyonlarına örnek, boğaz ağrısı, idrar yolu enfekisyonları, bakteriyel pnömoni, Tüberküloz, Bakteriyel menenjit’dur.

Viral enfeksiyonda da bakteriyel enfeksiyonda da kan tahlili yapılır, tahlilin değerlerine göre iki enfeksiyon türü arasında karar verilecek bazı değerler vardır.

CRP değeri 100’ün üzerinde olduğunda yüksek ihtimalle bakteriyel enfeksiyon düşünülürken, 20 ile 50 arasında hem bakteriyel hem viral enfeksiyondan şüphelenilebilir. 50 ile 100 arasında olan CRP değeri için ise bakteriyel enfeksiyon ya da viral enfeksiyon kararı CRP değeri ile tek başına verilmeye yetmez böyle durumlarda Lökosit değerine de bakılır.

CRP Nedir? – CRP hangi durumlarda yükselir?

Yüksek ateş iki enfeksiyon arasında hangisi olduğunu anlamada büyük bir etkendir ancak yüksek ateş tek başına enfeksiyon türünün viral mi bakteriyel mi olduğunu belirlemeye yetmez. Bazı viral enfeksiyonlar da yüksek ateş yapabilir. 5 günden uzun süren ateş burada bakteriyel enfeksiyon olduğunu düşündürür.

Bazen de hastanın enfeksiyon şikayetinin bölgesi viral mi bakteriyel mi olduğunu belli eder.

Kulak içindeki enfeksiyonlar genellikle bakteriyel enfeksiyonlarıdr.

Boğaz enfeksiyonlarında alınan kültür enfeksiyon çeşidini gösterir.

Viral enfeksiyon ya da bakteriyel enfeksiyon gibi her türlü şikayetinizde hastalığınızın teşhisi için uzman doktora gitmeli ve vereceği tedaviyi düzenli bir şekilde uygulamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here