Vücuttan Enfeksiyon Nasıl Temizlenir?

1
50

Vücutta enfeksiyon bir çok çeşitte olabilir, bazen idrar yollarında olabilir bazen boğazda ya da herhangi bir yerde olabilir.

Enfeksiyonun bulunduğu yer ve çeşitleri farklılık gösterse de bazı belirtiler vardır ki vücutta bulunan tüm enfeksiyonlarda bu belirtiler hastada gözlemlenir ve bu durumda enfeksiyon hastalıkları uzmanının söylediği dikkat edilmesi gerekilen hususlar bulunmaktadır.

Vücutta bulunan enfeksiyonun şiddeti ve bölgesine göre doktorunuzun sizin için düzenleyeceği antibiyotik dışında basit enfeksiyonları ilaçsız gidermeniz mümkündür. Bu yazımızda basit enfeksiyonlar için sizlere ne yapmanız gerektiği ile ilgili tavsiyelerde bulunacağız.

Vücuttan Enfeksiyon Nasıl Temizlenir?
Vücuttan Enfeksiyon Nasıl Temizlenir?

Öncelikle bir rahatsızlığınız var ve durum ciddi gözüküyor ise doktora gitmeniz gerekmektedir, doktorun sizden isteyeceği kan tahlilindeki bazı değerlere göre enfeksiyon durumunuz belli olacaktır ama doktora gitmediğiniz ve basit gelen rahatsızlıklardaki enfeksiyonu atmak için öncelikli yapmanız gereken her hastalıkta olduğu gibi düzenli ve beslenmektir. Düzenli beslenme diye bahsettiğimiz, için yararlı besinlerin gün içerisinde düzenli saatlerde tüketilmesidir. Örneğin ıspanak, zeytin yağı, pancar gibi besinlerin vücuttaki enfeksiyonu kolay atmanıza yardımcı olma özelliği bulunmaktadır.

CRP Nedir? – CRP hangi durumlarda yükselir?

Kanda enfeksiyon belirtileri nelerdir?

Yoğurt ve sarımsağın doğal antibiyotik olduğu halk arasında söylenmektedir, uzmanlar tarafından da önemi araştırılan bu besinlerin tüketilmesi vücudunuzun enfeksiyon değerlerini düşürecektir. Ayrıca gün içerisinde 3 litreye yakın su içilmesi ve imkanınız var ise suya limon ve taze nane koyarak faydasını arttırabilirsiniz.

Özellikle idrar yolları enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardaki enfeksiyonları atmada su ve suyun içindeki nane ve maydanoz önemli rol oynar. Bir tutam maydanozu ılık suya atmanız ve 15 dakika dinlendirdikten sonra içmeniz böbrekleriniz de bulunan enfeksiyonları atmanız adına ciddi önem taşır.

Bağırsaklarınızda bulunan enfeksiyonlar için yoğurt tüketimi, haşlanmış patates tüketimi ve bol su Bağırsak floranızı yeniden düzenlemeye yardımcı olur.

Boğaz enfeksiyonları için, kekik çayı, ekinezya çayı gibi içecekler için boğazınızı rahatlatabilir bol sıvı alımı yaparak, vücudunuzun enfeksiyonlardan kurtularak hızlıca rahatlamanıza takviye sağlayabilirsiniz.

Ciltteki Kızarlık ve Enfeksiyonlar

Cildinizde bulunan bir kızarlık veya yara enfeksiyonlarında bölgeyi temiz tutmak, kuru kalmasını sağlamak dikkat edilmesi gereken hususlardandır, eğer bölgede ısı artışı ve kızarıklık artışı var ise bir enfeksiyon hastalıkları uzmanından yardım almalısınız.

Yanlış Antibiyotik Kullanımı

Vücuttaki enfeksiyonlardan için yapılacak en büyük yanlış doktor tavsiyesi olmadan bulduğunuz bir antibiyotiği tüketmektir, bir arkadaşınızın kullandığı antibiyotiğin sizde aynı faydayı sağlayacağı veya sizin enfeksiyonlu bölgeniz için etki edeceği bilinmediği için bu şekilde tüketilen ilaçlardan faydadan çok zarar görürsünüz.

Ayrıca her türlü enfeksiyonu vücuttan hızla temizlemek için, bol C vitamini alınmalı, sıcak bitki çayları tüketilmeli, sıvı tüketimi arttırılmalı, Sarımsak ve yoğurt tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan AIDS hastasıyım bebek sahibi olmak istiyorum? başlıklı makalemizde AIDS çocuk saihibi olabilir mi, AIDS hamilelik ve HİV hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.