Yara Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

0
462

enfeksiyonu herhangi bir travma sonrası veya cerrahi bir işlemden sonra oluşan yaralarda meydana gelen iltihabi durumdur.  Travma sonrası oluşan yaralar farklı nedenlere bağlı olduğundan iltihabı durumu da nedenlerle ilişkilidir. Trafik kazası sonrası oluşan bir , toprak teması olan bir , yabancı bir cisim (ör. Küflü çivi) ile olan , hayvan ısırıkları ile oluşan yaralar farklı olarak ele alınmalıdır. Trafik kazalarında parçalanan dokular ile toprak teması oldu ise dikkatli olunmalıdır. Bir çok mikroorganzima topraktan bulaşabilir. Bunlardan birisi gazlı gangrendir.

Yara Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?
nedir?

Gazlı gangren nedir?

Clostridium perfringens denilen bir bakterinin neden olduğu yumuşak doku enfeksiyonudur. Çok ciddi seyirlidir. Hızlı ilerler. Tedavi edilmediğinde veya geç kalındığında ölümcül sonuçlar oluşturabilir. Cilt, cilt altı dokuları ve kasların harabiyeti ile karakerizedir.

Kirli yaralarda, yabancı cisim  ile yaralanmalarda gelişebileceği gibi tetanoz proflaksiside unutulmamalıdır. Yara yerinde; kızarıklık , ısı artışı , dikiş atıldı ise dikişlerde ayrışma, pürülan akıntı yaranın enfekte olduğunu gösterir.

Hayvan ısırıkları veya insan ısırıkları ile oluşan yaralar farklı ele alınmalıdır. Hayvan ısırıklarında yarada enfeksiyon gelişebileceği gibi kuduz açısından dikkatli olunmalıdır. Kişi aşı şemasına alınmalıdır. Yara yeri enfeksiyonu gelişmemesi için antibiyotik başlanmalıdır. İnsan ısırıklarında, insanın ağız florasında bulunan mikroplar ile ısırılan kişi enfekte olabilir. Yara yerinde enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik kullanılmalıdır.

Cerrahi sonrası oluşan yaralarda enfeksiyon olması halinde yara iyileşmesi gecikir. Dikişlerde açılmalar olabilir. Yara dudakları çevresinde kızarıklık ısı artışı ağrı oluşabilir. Yaradan  kötü kokulu, irinli (pürülan) akıntı oluşabilir. Yara altında şişlik, kızarıklık apse oluşumunu ifade edebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka ameliyat yapan doktorumuza başvurmak gerekir. Yaranın cerrahi olarak temizliği gerekebilir. Hafif durumlarda ise sadece antibiyotik kullanımı yeterli olabilir.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.