Yumuşak Doku Enfeksiyonu Nedir?

0
164

Yumuşak Doku Enfeksiyonu, deri altında genellikle bakteriler nedeniyle ortaya çıkmış bir hastalıktır, cilt iltihaplanması olarak da bilinen yumuşak doku enfeksiyonu tedavisi çoğu zaman antibiyotik ile yapılır. , cildin diğer bölgelerine yayılmaya çok müsaittir, bu sebeple hastanın cildinde böyle bir iltihaplanmayı fark ettiğinde ivedi olarak enfeksiyon hastalıkları uzmanına gitmesi gerekmektedir.

İnsan vücudunun en büyük organı olan deri yapısı gereği birçok mikroorganizma ile ilişki içerisinde olmaktadır bu yüzdendir ki bakteri ve virüslere karşı en savunmasız durumda olan organımızdır diyebiliriz, yapısı gereği vücudu dış etkenlere karşı bariyer gibi koruduğundan bu bölgede en sık olarak genellikle böcek ısırması, hayvanlar ile temas, travma sonrası ortaya çıkmaktadır. Çiban, apse, diyabetik ayak, selülit, impetigo tırnak ve çevreindeki paronişi hastalıkları olarak sıralanabilir.

Kıl köklerinde de iltihaplanma olarak görülebilen bu hastalık için öncelikle yara temizliği ile tedaviye başlanır, iltihaplanmanın şiddetine göre temizlik sonrası antibiyotiğe olan ihtiyaç durumu gözlemlenir ve hastalığın seyri yoğun ise hekim tarafından ilgili antibiyotik düzenlenir.

Yumuşak Doku Enfeksiyonu Nedir?

Yumuşak doku enfeksiyonu şikayeti ile hekime gittiğinizde, sizden istenilen kan tahlil sonuçlarına göre vücudunuzdaki enfeksiyon olup olmadığı durumuna göre ve dokunun durumuna göre tedaviye başlanır.

Yumuşak doku enfeksiyonu hastalarının yarayı veya kızarmış ilgili bölgeyi temiz tutması, duş aldıktan sonra kesinlikle ıslak kalmadan kuru tutması gerekmektedir.

Yumuşak doku enfeksiyonu görülen hastaların yaralarının durumuna göre müdahale edilir, yaranın durumu ile ilgili hekimin detaylı incelenmesini istediği bir durum var ise, biyopsi iğnesi ile ilgili bölümden bir parça alır ve doku örneklerinin incelenmesini ister. Bu incelemeye göre enfeksiyonun türüne göre tedavi başlanılır.

İyileşmeyen yaraların tedavisinde ise yapılması gereken en önemli husus, yaranın üzerindeki basıncı azaltmak ve hastanın oksijen tedavisi uygulamaktır.

Cilt iltihaplanması her yaşta görülebilecek bir hastalıktır, hastalığın en belirgin belirtisi, cildin ilgili bölgesinde kızarlıklık, o bölgede ısı artışıdır. Bazen halsizlik, mide bulantısı gibi şikayetlerin gözlemlendiği doku enfeksiyonu, hekim gözetiminde verilen ilaç ve talimatları düzenli uyguladığınızda kısa sürede geçmektedir.

Tavsiye Makale : Diyabetik Ayak Enfeksiyonları

 

Bir önceki yazımız olan HIV enfeksiyonunundan tamamen kurtulmak mümkün mü ? başlıklı makalemizde AIDS ve HIV enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.