Zona hastalığı nedir? Zona belirtileri ve tedavisi

Zona hastalığı (Herpes zoster) su çiçeği virüsünün oluşturduğu sulu döküntüler ile karekterize viral bir cilt hastalığıdır. Halk arasında gece yanığı olarak bilinmektedir.

1
389

Zona hastalığı (Herpes zoster ) suçiçeği virüsünün (VZV) oluşturduğu sulu döküntüler ile karekterize viral bir cilt hastalığıdır. Halk arasında gece yanığı olarak bilinmektedir.

Stres, üzüntü, depresyon , bağışıklık sisteminin düşüren diğer hastalıklar zona hastalığına sebep olabilir. Suçiçeği virüsü vücut sinir hücrelerine yerleşip hiçbir belirti vermeksizin yıllarca inaktif kalabilir. Daha sonra bağışıklığı düşüren bir durum sonucu sinir uçlarında bulunan virüsler aktive olurlar ve hastalık meydana çıkar. Döküntüler 2-4 hafta içerisinde iyileşir fakat şiddetli ağrı vardır. Ağrı bazı durumlar kalıcı olabilir.

Zona hastalığı bulaştırıcıdır, fakat bir zona hastası sağlıklı bir kişiye su çiçeği bulaştırabilir, zona bulaştıramaz. Çünkü zona hastalığı vücut sinir hücrelerinin içine yerleşmiş virüs kaynaklıdır, havadan bulaşan virüsle oluşmaz. Zona hastalığı her yaşta görülebileceği gibi genellikle 50-60 yaşlarında görülmektedir.   Genellikle yüz, boyun, kol, göğüs, karın bölgesinde ve tek taraflı olarak görülür. Şiddetli ağrı ve yanma eşlik eder.

Zona Belirtileri nelerdir?

Ateş, halsizlik, yorgunluk, kırgınlık, o bölgede olan şiddetli yanma ve ağrı, deride kırmızı içi su dolu ciltten kabarık döküntüler ile kendini gösterir.

Zona Tedavisi

Zona hastalığı tanısı derideki lezyonlar tipik olduğu için genellikle kolaydır. Atipik vakalar olabilir. Tanısı konduktan sonra tedavide antiviral ajanlar (asiklovir) kullanılır. B vitamini desteği ağrıların azalması için verilebir. Zona hastalığı sonrası ağrı kalıcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here